Air Force One’a Trump ayarı

ABD Başkanı Donald Trump, Air Force One uçaklarının tasarımını değiştireceğini açıklanırken, Boeing’de uçaklar için fiyat kırdı.

CBS televizyonuna konuşan ABD Başkanı Trump, uçağın mavi, kırmızı ve beyaz renklerinde olacağını söyledi.

Mevcut Air Force One uçaklarında mavi rengi ağırlıkta olurken, tepesi beyaz olan uçağın alt kısmı da gri renk kullanılıyor.

Donald Trump, uçağın tasarımıyla ilgili soruya “Air Force One müthiş olacak. Üstün kaliteli, dünyanın en iyisi. Kırmızı, beyaz ve mavi olacak. Ben bunun uygun olduğunu düşünüyorum” diye yanıt verdi.

Trump geçen hafta da uçağın içindeki yatakların boyunu büyütmek istediğini söylemiş, mevcut yatakların kendi özel jetindekinden bile küçük olduğunu söylemişti.

Boeing fiyat kırdı

Boeing şirketi, Amerikan başkanlarının kullanması için yapacağı 4 milyar dolarlık yeni Air Force One siparişinde ABD Başkanı Donald Trump’ın karşı çıkmasının ardından geri adım attı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ‘fiyat kıran’ Boeing’in 3.9 milyar dolara yüksek güvenlikli ve iletişim donanımlı iki adet yeni Air Force One üreteceğini duyurdu.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, Seattle merkezli Boeing firması yeni başkanlık uçaklarını Aralık 2024 tarihine kadar teslim edecek.

Uçakların 2024 yılında teslim edilecek olması göz önünde bulundurulduğunda, Trump uçakları ikinci dönem başkan seçilememesi halinde kullanamayacak.

ABD’de Kasım 2016 yılında yapılan seçimlerde ülkenin 45’inci başkanı seçilen Donald Trump, göreve başlamadan Aralık 2016’da attığı twitte Beyaz Saray’ın verdiği 4 milyar dolarlık yeni Air Force One siparişinin durdurulmasını istemişti.

Trump paylaşımında “Boeing gelecek ABD Başkanları için yen ibir 747 Air Force One uçağı üretiyormuş, ama fiyatlar kontrolden çıkmış, 4 milyar dolardan fazla. Siparişi durdurun!” ifadelerini kullanmıştı.

Uçakların maliyetinin saçma boyutlarda olduğunu söyleyen Trump, “Boeing’in çok para kazanmasını istiyoruz ama bu kadar da çok değil” açıklamasında bulunmuştu.