Almanya hangisini seçecek?

Almanya’nın Tornado savaş uçaklarının yerine geçmesi için yapacağı savaş uçağı alımı için seçenekleri daralttığı açıklandı.

Reuters’in haberine göre, Almanya Savunma Bakanlığı kaynaklarının ülkenin savaş uçağı seçimi konusunda iki dev üretici Airbus ve Boeing arasında bir tercih yapacağı belirtildi.

Savunma Bakanlığı kaynakları Alman hükümetinin kararını en kısa sürede vereceğini belirtirken, Eurofighter ve F/A-18 Hornet modelleri arasında tercih yapacağı belirtildi.

Daha önce Alman basınında çıkan haberlerde Airbus’ın Alman hükümetine Eurofighter tipi savaş uçaklarını seçmesi konusunda baskı yaptığı belirtmişti.

Haberde F-35 seçeneğinin ise elendiği ve Lockheed Martin üretimi F-35 alımı konusunda herhangi bir karar alınmayacağı bildirildi.

F-35 konusuna ilişkin olarak geçtiğimiz yıl Almanya Hava Kuvvetleri komutanın F-35 uçaklarını tercih ettiklerini açıklamasının ardından görevden alındığı ve Alman hükümetinin savaş uçağı konusunda “Avrupa çözümü”nü desteklediği açıkladığına vurgu yapıldı.

AirTürkHaber