Boeing’e sürpriz MAX siparişi

Dünyanın en büyük havayolu gruplarından olan International Airlines Group (IAG), Boeing’le 200 uçaklık sipariş için anlaşma sağladı.

İki ölümlü kaza sonrasında MAX uçaklarının henüz gökyüzüne dönüp dönmeyeceği veya ne zaman döneceği belirsizliğini korurken, Paris Airshow’un ikinci gününde yapılan anlaşma büyük yankı uyandırdı.

Paris Airshow’un en dikkat çeken anlaşmasının değerinin 24 milyar dolardan fazla olduğu açıklanırken, IAG ve Boeing arasında niyet mektubunun imzalandığı bilgisi verildi.

Bünyesinde Aer Lingus , British Airways, Iberia, Vueling ve LEVEL havayollarının bulunduğu IAG İcra Kurulu Başkanı Willie Walsh açıklamasında, Boeing’e güven duyduklarının ve MAX uçaklarının gerekli onayları aldıktan sonra önümüzdeki aylarda tekrardan operasyonlarına başlayacağını beklediklerini ifade etti.

Walsh açıklamasının devamında, “Bu anlaşmayı imzalamaktan memnuniyet duyuyoruz ve  IAG’ın kısa mesafeli filosuna mükemmel bir katkı olacağından eminiz” ifadelerini kullandı.

Anlaşmaya göre 200 adetlik MAX siparişinde B737-8 ve daha uzun menzilli olan B737-10 tipi uçakların tercih edileceği açıklanırken, hangi havayolunun ne kadar uçak alacağı konusunda ise bir bilgi verilmedi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber