Çin ve ABD arasında Mars yarışı

Mars’ta mikroskobik yaşam arayışı sürerken ABD ve Çin’in Kızıl Gezegen’deki uzay araçlarından yeni haberler geldi.

NASA, Perseverance uzay aracının gezegen yüzeyinden ilk örneği almaya hazırlandığını duyururken, Çin’in “Ateş Tanrısı” anlamına gelen Zhurong da kum tepelerini araştırmaya başladı.

18 Şubat’ta Jezero Krateri’ne inen Perseverance, Mars’tan topladığı kayaç örneklerini muhtemelen 2031’de Avrupa Uzay Ajansı’na ait bir araca teslim edecek ve bu örnekler Dünya’ya getirilecek.

Ardından, dünyanın dört bir yanından bilim insanı, bu örneklerde Mars’ta yaşama dair kanıtlar ve ipuçları arayacak.

“Azim” anlamına gelen Perseverance, şimdi bu örneklerin ilkini çıkarmaya hazırlanıyor. Uzay aracı, Jezero’nun jeolojik açıdan ilginç bir alanından, görev ekibinin “Krater Tabanı Kırık Sert Kayaç” diye adlandırdığı kayaları inceliyor.

Perseverance ekibi, 29 Temmuz’da paylaştıkları bir Twitter gönderisinde uzay aracının ağzından şu ifadeleri paylaştı:

“Kaya örneklemesi yapacağım ilk konum hemen ileride. Bu nokta önümüzdeki bir iki hafta boyunca benim ‘ofisim’ olacak.”

Uzay aracı yaklaşık 11 gün sürecek çok aşamalı bir çalışmayla önce seçtiği hedefi çeşitli araçlarla ayrıntılı olarak inceleyecek, sonra da en uygun konumdan kayaç örneği alacak.

Çin, Mars’ın kum tepelerinde

Bu esnada, 15 Mayıs’ta Mars yüzeyine inen Zhurong, 708 metrelik yol kat etti ve iniş yaptığı Utopia Planitia isimli ovanın çevresindeki jeolojik özellikleri araştırdı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin (CNSA)30 Temmuz’da yaptığı açıklamaya göre Zhurong, kum tepeleriyle dolu karmaşık bir araziye doğru ilerliyor.

Geçen hafta bir kum tepesine ulaştığı aktarılan uzay aracı orada incelemelerde bulunmuştu. Açıklamaya göre bu bölgeyi analiz etmek için yüzey kompozisyon dedektörlerinden, çoklu spektral kameralardan ve diğer bilim araçlarından faydalanıyor.

Uzay aracı, bölgedeki topografyanın keşfini tamamladıktan sonra güneye doğru hareketine devam edecek.

Aracın bu hafta kayaçlar, çarpma kraterleri ve yoğun kum tepeleriyle dolu karmaşık bir araziye ulaşması bekleniyor.