Egyptair kazası için flaş iddia

EgyptAir’in Paris-Kahire seferini yapan ve Akdeniz’de düşen MS804 sefer sayılı A320 tipi uçak için flaş bir iddia ortaya atıldı.

Webtekno’da yer alan habere göre 66 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında yakınlarını kaybedenlerin iddiası kazanın sebebinin iPhone veya iPad cihazlar olabileceği yönünde

2016’nın Mayıs ayında yaşanan vahim kaza, gündemi uzunca bir süre meşgul ederken, Fransız bir takım araştırmacı, bugünlerde kazanın nedenini bulmaya çalışıyorlar.

Her ne kadar bazı kesimlerce teorinin saçmalıktan ibaret olduğu söylense de, kazaya sebep olanın pilotlardan birine ait bir iPhone’un aşırı ısınan bataryası olduğu iddia ediliyor.

İnsanlar yakınlarını kaybetmiş olsalar dahi alınan sigorta bedeliyle yetinmeyip ayrıca davalar da açabiliyorlar.

Hayatını kaybedenlerin yakınları, uçağın co-pilotunun iPad Mini veya iPhone’dan birinin ısınıp patladığını iddia ederken, halen patlamanın sebebinin kokpitte kısa devre sonucu gerçekleşen bir patlama olduğu teorisi ağır basıyor.

The EgyptAir’in 804 sefer sayılı uçağı, 2016’nın Mayıs ayında, sebebi halen bilinmeyen bir şekilde Akdeniz’e çakılmış, kazada mürettebat dahil 66 kişiden hiçbiri sağ kurtulamayarak hayatlarını yitirmişti.

Kazaya dair son gelen raporda uluslararası uçuşların güvenlik direktörlüğünü yapan David Learmount’un verdiği bilgiler ise şu şekilde; “Öncelikle pilotlar, kabinde hiçbir şekilde nesne bırakmazlar. Uçak yalpa yapar, türbülansa girer. Bu esnada objelerin düşeceklerini bilirler. Ancak uçağın tamamında ısı ve duman dedektörleri var. Yangın kokpite kadar sıçrayana dek bunların hiçbirinin neden uyarı vermediğini de anlamak güç.”