Emirates uçağında skandal

Emirates, epilepsi hastası bir çocuğu, Dubai’den ailesi ile birlikte bindiği Fransa uçağından yolculuğa engel bir durumu olmadığının belgelenmesine rağmen indirdi.

Euronews’te muhabiri Isabelle Kumar, epilepsi hastası oğlu Eli, eşi ve diğer iki çocuğu ile birlikte bindikleri uçakta yaşadıklarını söyle anlattı:

“Emirates’e gerekli her aşamada Eli’nin hastalığını bildirdik. Fakat, uçuş sırasında nöbet geçirebileceği düşüncesiyle, yanında boş bir koltuk daha olan bir yer sorduğumuzda, bizden uçuşa engel olmadığına dair doktor raporu istediler. Raporu gösterip, onay için ayrıca Fransa’daki doktorunu aradık ancak kabin görevlileri doktorla konuşmayı reddetti, raporu yer hizmetlerinde görevli personele sunmuş olmamız gerektiğini söylediler.”

Bu andan itibaren uçaktan inmelerinin istendiğini söyleyen Kumar, “Bu insanlık dışı şaşırtıcı bir olay. Ciddi rahatsızlığı olan bir çocukla birlikte bizi, uçağı terk etmediğimiz takdirde valizlerimiz de uçakta olmasına rağmen, polisi aramakla tehdit ettiler.”

Aile uçağı terk ettikten sonra, Emirates personeli Eli’nin uçağa binmesine bir engel olmadığını onaylamasına rağmen yolcuların tekrar uçağa binmelerine izin verilmedi.

Havaalanında geçen uzun bekleyişin ardından havayolu şirketi, bir sonraki gün İsviçre’nin Cenevre şehrine hareket eden uçakta aile için rezervasyon yaptı ve sorun böylece çözüldü.

Euronews’in olayla ilgili konuşmak için ulaştığı Emirates yetkilileri herhangi bir yorumda bulunmadı.