F-35 teslimatında ilginç gelişme

ABD Kongresi’nde bazı senatörler, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı sundu.

Yasa tasarısının gerekçesi olarak ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson’un tutuklu bulunması gösterildi.

ABD’de aralarında Cumhuriyetçi ve Demokratların bulunduğu bir grup senatör, ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un tutukluluğunun sürmesi nedeniyle Türkiye’ye yeni F-35 savaş uçaklarının sevkiyatını engellemek istiyor.

İlgili yasa tasarısı, senatörler James Langford, Jeanne Shaheen ve Thom Tillis tarafından sunuldu.

Sputnik’teki habere göre ABD Senatosu’na sunulan F-35 yaptırımı teklifinin imzacılarından Oklahoma Senatörü James Lankford Twitter’da, “Erdoğan’ın hukukun üstünlüğüne kayıtsızlığının” tehlikeli olduğunu savundu.

Langford, bu nedenle Türk hükümetine hassas teknolojilerin satılmasının son derece riskli olduğunu savundu.

‘TÜRK HÜKÜMETİ GİDEREK RUSYA’YA YAKINLAŞIYOR’

Langford, “Türkiye’nin stratejik kararları maalesef giderek çizgiden çıkıyor ve bazen ABD’nin çıkarlarıyla çatışıyor. Ayrıca Türk hükümeti giderek Rusya’ya yakınlaşıyor ve aynı zamanda Amerikan din adamını politik müzakerelerde piyon olarak kullanmak için onu suçsuz yere cezaevinde tutuyor” ifadelerini kullandı.

Senatör Tillis de Türkiye’yi iki ülke arasındaki ilişkileri bozmakla suçladı.

İzmir’de FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, 16 Nisan’da hakim karşısına çıkmıştı. 35 yıl hapis cezası istenilen Brunson’un tutukluluk halinin devamına karar verilirken, mahkeme 7 Mayıs 2018

ASIL GEREKÇE S-400’LER Mİ?​

Öte yandan, F-35 teslimatının engellenmesiyle ilgili iddialar, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alma kararının ardından gündeme gelmişti. Türkiye’nin S-400 kararının ardından ABD’nin buna misilleme olarak F-35 teslimatının durdurulması kozunu oynayacağı ileri sürülmüştü.