F-35’lerdeki en büyük sorun

Amerikan ordusu ve Avrupa’daki F-35 operatörleri yeni savaş uçaklarının işletme maliyetlerini azaltmak amacıyla birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Almanya’da bir araya gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail ve Avrupa’daki F-35 kullanan ülkelerin (İngiltere, İtalya, Norveç, Danimarka, Türkiye ve Hollanda) üst düzey askeri yetkilileri işletme maliyetlerinin büyük bir sorun olduğuna vurgu yapmıştı. Gelecekteki satın alımların kesintiye uğramaması için de bu maliyetlerin minimuma indirilmesi kararlaştırıldı.

Maliyetler düşürülmezse ABD de yeni siparişleri geri çekebilir

ABD Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General David Goldfein, bu yıl Lockheed Martin Şirketi (LMT.N) tarafından üretilen jetlerin uçuş maliyetlerini düşürerek gizlilik yetenekleri olmayan mevcut savaş uçaklarıyla aynı seviyeye getirmek için adım attı.

Hava Kuvvetleri operasyon maliyetlerini yüzde 38 oranında azaltmayı planlıyor.

Uzmanlar da maliyetin düşürülmemesi halinde F-35’in en büyük alıcısı olan ABD Hava Kuvvetleri’nin planlanan bin 763 uçağın satın alma işlemini geri çekebileceğini söylüyor.

Pentagon son raporunda F-35’in uçuş saati başına maliyetinin 2012 yılında yaklaşık 30 bin dolar iken daha eski nesil bir F-16 savaş uçağının ise saatte 25 bin 500 dolar civarında olduğunu açıkladı.

Yakıt fiyatlarındaki değişimler ise bu maliyetin daha da yükselmesine sebep oluyor.