Hava savunması saldırılara hazır

ABD, İngiltere ve Fransa’nın tekrardan Suriye’ye saldırı düzenlemesi karşılığında, Rusya’dan Suriye’nin hava savunmasının buna cevap verecek şekilde hazır olduğu açıklaması yapıldı.

Rus askeri uzman İgor Korotçenko, Suriye hava savunmasının, ordunun kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye’yi yeniden vurma hazırlığındaki ABD, İngiltere ve Fransa’ya yanıt verebilecek kabiliyette olduğunu belirtti.

ABD’nin Suriye’yi ikinci kez vurduğu Nisan 2018’deki senaryonun yakın gelecekte tekrarlanabileceğini belirten Korotçenko “Suriye topraklarındaki Rus hava savunma güçleri, Himeymim ve Tartus’taki Rus askeri tesislerinin, askeri danışmanlarımızın ve uzmanlarımızın güvenliğini sağlayacaktır. Suriye hava savunması da kendi sorumluluk bölgesinde olan şehirleri ve önemli tesisleri koruyabilecek kabiliyettedir” ifadelerini kullandı.

Korotçenko şöyle devam etti: “Teröristlerin eliyle düzenlenen kimyasal silah provokasyonlarla Şam’a karşı saldırganlığın haklı çıkarılmaya çalışıldığı bir durumla karşı karşıyayız. Son derece yıkıcı olan bu faaliyetler Rusya, Türkiye ve İran tarafından Suriye’de uygulanmakta olan barışçıl çözüm politikasını baltalamayı hedefliyor.”