YAZARLAR

KAYBEDEN KİM OLACAK?

07.03.2022

Kovid-19’da son mutasyonun adı malumunuz Omicron oldu.

Hemen tedbirler filan alındı..

Merkez kabul edildi, Dünya genelinde Afrika uçuşları durduruldu..

Covid’in ilk çıktığı günü hatırlayalım..

Çin-Vuhan..

Dünya nüfusunun muhtemelen yarısının Vuhan diye bi yerden haberi bile yoktu. 

Dünyada Çin uçuşları devam etti, ta ki son noktaya kadar..

Şimdi..

Afrika adı üstünde kara kıta..

İnsan orada siyah yaratılmış.

Çinliler, beyazında beyazı güneş bile tutmuyo tenleri..

Dünyanın rengi, dengesi bu işte.

Bütün mesele insanların bunu kabul etmemesinde..

Muhtemelen bu nedenle ki, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahamat, anında Afrika ülkelerine uygulanan seyahat yasaklamasına “ayıptır” dedi, meydan okudu.

“Ne bilimsel ne de ortak akılla ilgisi olan seyahat kısıtlamalarını kınıyor ve meydan okuyoruz” diye dünyaya tepki gösterdi.

Ekledi..

“Birleşmiş Milletler’e seyahat yasağının hiçbir bilimsel temeli olmadığını söyledik. Bu varyant Güney Afrika’da tanımlanmadan önce Avrupa’da olduğu tespit edildi. Ülkelere seyahat yasağının kaldırılması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. 

En doğru çıkıştır bu.

Gelişmiş ülkelerde aşı şımarıklığı yaşanırken, Afrika’da aşıya ulaşmak için çaba sarf eden milyonları görme, sonra; Seyahat yasağı koy.

Şimdi..

Neden 1 ay öncesinin mezvuna döndüğüme gelince, Rusya-Ukrayna arasında savaşa dönüşen hesaplaşmanın bedelini aynı Afrika örneğindeki gibi hem Rus hem de genele bakınca dünya insanları uçuş yasaklarıyla ödemeye başladı.

Önce İngiltere başlattı.

Rusya anında cevap verdi.

Devamında Avrupa ve onu takip eden dünyanın hemen hemen tamamı Rus uçaklarına ülkemize gelemezsin dedi, Rusya’da karşılığını verdi.

Asya uçuşlarının ana geçiş noktası olan koca Rus hava sahası yasağı başlatan tüm ülkelere kapatıldı.

Yollar uzadı, maliyetler ezici boyuta çıktı.

Önce Finnair, ardından Lufthnasa Cargo ve şimdilik Japon devi JAL, Rus hava sahasından geçen Avrupa hattı uçuşlarından çekildi.

E, ne oldu şimdi?

Savaşın kimseye faydası olmadığı gibi, havada İngiltere’nin başlattığı ve tamamen masum insanların seyahat özgürlüğünü elinden alan bu akıl dışı uygulamanın kime zararı oldu?

Zaten gerek servisi, gerekse fiyat uygulaması nedeniyle Avrupa ve Amerika hattında yolcu tercihinin önceliğinde olmayan Aeroflot’u cezalandırdığını düşünen batı, aslında kendi havayollarının sırtını yere vurdu.

Not edin bir yere; Rusya’yı Aeroflot ile cezalandırabileceğini düşünen yasakçı ülkeler, kendi havayolları adına iflah olmayacak bir hata yaptı.

Bu savaş sonsuza kadar sürmeyecek, bittiğindeyse havada gerçek kaybedeni hep beraber göreceğiz.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..      

Yazarın Diğer Yazıları