HAVA-SEN dikkati yedek meydana çekti

Havayolu Çalışanları Sendikası HAVA-SEN’den dün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan kazaya ilişkin bir açıklama yayılandı.

Açıklamada kazada hava şartlarının büyük etken olduğuna vurgu yapılırken, Sabiha Gökçen’in olay sonrası uçuşlara kapatıldığına ve “İstanbul için yedek havalimanı ihtiyacının ne kadar önemli” olduğuna dikkat çekildi.

İşte HAVA-SEN’den yapılan o açıklama:

“İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli Pegasus Havayolları’na ait uçak, 5 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 18.40’da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmış, pist sonunda arazide bulunan çukura düştükten sonra uçak üç parçaya bölünmüştür. Mevcut vahim kaza 3 can kaybı, 157 yaralı ile sonuçlanmış yaralılar hastanelere sevk edilmiştir. 

Uçakta 2’si çocuk olmak üzere 177 yolcu ve 6 mürettebat  ile toplam 183 kişi olduğu bildirilmektedir.

Kazanın nedeni ile ilgili arka rüzgarın hızının çok fazla olması (37 kont) veya windshear’ın sebeb olabileceği yorumları yapılmaktdır. Ama gerçek olan şu ki kötü hava şartlarının etkisinin büyük olduğu aşikardır. Havacılık kurallarının, havalimanlarının, hava şartlarının ne kadar önemli olduğu havacılık kurallarının kan ile yazıldığı gerçeğini hiçbir zaman unutmamak gerektiğine de tekrar şahit olmanın acısıyla karşı karşıyayız. Olay sonucunda Sabiha Gökçen Havalimanı hava trafiğine kapatılmıştır. Bu talihsiz olay sonucunda İstanbul için yedek havalimanı ihtiyacının ne kadar önemli olduğu gerçeğine de bir kez daha hep beraber şahit olduk. Havacılık kurallarının ne kadar önemli olduğunu konularla ilgili yetkililerin tüm bunları göz önüne bulundurmalarını talep ediyoruz.

Böylesi kazaları ve acıları Allah bir daha yaşatmasın. Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan Rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, tüm yolculara, uçuş ekibine, Pegasus Ailesine ve sivil havacılık çalışanlarına geçmiş olsun der yararlılara da Allah’tan acil şifalar dileriz.”