IATA’nın İstanbul zirvesi tamamlandı

IATA 79’ncu Olağan Genel Toplantısı’nın kapanış konuşmasında IATA Genel Müdürü Willie Walsh, IATA Yönetim Kurulu’nun 81. başkanı Yvonne Manzi Makolo ve bir önceki yönetim kurulu başkanı Mehmet Nane yer aldı.

Toplantının çok verimli geçtiğini ve gösterilen yoğun ilgiden çok memnun olduklarını ifade eden Mehmet Nane, IATA toplantısında bir çok alanda ciddi görüşmelerin yapıldığı ve havacılığın genişlemesini sağlayacak önemli işbirliklerine zeminlerin hazırlandığına vurgu yaptı.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh’da toplantını önemine vurgu yaparken, özellikle sıfır karbon emisyonu gibi zor bir konuda önemli bir birliktelik ortaya konduğunu ve bu doğrultuda gelecek yıl Dubai’de yapılacak olan toplantıya kadar büyük yol kat edilebileceğini ifade etti.

IATA Yönetim Kurulu’nun 81. başkanı Yvonne Manzi Makolo IATA’nın kıtanın paydaşlarını bir araya getirerek havacılığın Afrika’nın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkısını birlikte güçlendirmek amacıyla Focus Africa’yı başlattığı bu dönemde kendisinin çok önemli bir görev üstlendiğini ifade ederken, Afrika’da havacılığın gelişmesi için çalışmaların devam edeceğine ayrıca bu yıl yapılan görüşmeler kapsamında dünya genelinde karbon emisyonu konusunda daha çok aktif adımların atılmasının gerçekleşeceğini ifade etti.

Fransa’nın karbon emisyonu konusunda şuan yarardan çok zarar verdiğini ifade eden Willie Walsh, “Fransa bazı kısıtlamalar getirdi 3 rotada uçak seferleri yerine tren kullanımını teşvik ediyor ancak Fransa’nın önüne geçmediği grevler havacılığa ve çevreye çok daha fazla zarar veriyor. Bu durumda Fransa 3 rotada uçuş yapmamakla çevresel konulara yardımcı olmuyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl havacılıkta büyüme ivmesinin ve talep artışını devam etmesinin bekleyen Walsh özellikle Çin’deki hızlı toparlanmanın Asya Pasifikteki olumlu tabloya daha büyük katkı yapacağını ifade ederken, ayrıca bir an önce Ukrayna’da barışın olduğunu görmeyi beklediklerini vurgularken, Rus hava sahasının kullanılmamasının Avrupa’dan Asya’ya yapılan uçuşlarda ciddi zorluklara neden olduğuna dikkat çekti.

Willie Walsh havacılıkta uçaklarla kokpitteki maliyeti azaltmak için tek pilot uygulamasının gerçek olup olmayacağına ilişkin sorulan soruya yanıtı ise şöyle oldu:

“Tek pilot konusunda bazı çalışmalar yapıldı, yapılıyor da ancak bunun yakın gelecekte olacağını düşünmüyorum yani en azından ben kendi ömrümde bunu göreceğimi pek düşünmüyorum. Önümüzdeki 20-25 seneyi bu şekilde devam ederek geçireceğimizi tahmin ediyorum”

Ege Buğra Özen /AirTürkHaber

Etiketler: ,