İstanbul Havalimanı yükselişini sürdürüyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İstanbul Havalimanı’nın en çok gelişme gösteren havalimanları arasında ikinci sıraya yerleştiğini duyurdu.

İstanbul Havalimanı’nın Aralık ayında dünya genelinde en fazla yolcuya ev sahipliği yapan 14. havalimanı olduğu belirtilerek yükselişini devam ettirdiği belirtildi.

Konuya ilişkin SHGM açıklamasında şöyle denildi:

“İstanbul Havalimanı Aralık ayında dünyada en fazla yolcuya ev sahipliği yapan 14. havalimanı olurken, yolcu sayısındaki yüzde 8.4’lük artış ile de dünya genelinde en fazla gelişme kaydeden 2. havalimanı oldu.

Avrupa havalimanları içinde Londra Havalimanı % 0.5, Paris Havalimanı %4.2, Frankfurt Havalimanı %1, Amsterdam Havalimanı ise % 0.3 oranında yolcusunu arttırdı.

Avrupa’nın en büyük 5 havalimanı içinde yolcusunu en çok arttıran İstanbul Havalimanı, Nisan 2019’da uçuşların başladığı İstanbul Havalimanı, Ağustos itibariyle 15. sıradan dünyanın en fazla yolcu taşıyan havalimanları listesine girmiştir.

Eylül’de 15, Ekim’de 12, Kasım’da 11 sırada yer alarak, Atatürk Havalimanı’nın 2018’deki listedeki yerini muhafaza etmiştir.”

THY 14. sırada yer aldı

SHGM açıklamasında ICAO verilerine göre, THY’nin de dünya genelinden en fazla yolcu taşıyan 15 havayolu içinde 14. Sırada yer aldığı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamada, “ICAO Aralık ayı verilerine göre THY, dünyada en fazla yolcu taşıyan 15 havayolu içinde 14. sırada yer alıyor. Yolcu sayısındaki artış bakımından THY yüzde 7.1 büyüme ile yolcusunu dünyada en fazla artıran 4. havayolu oldu. (Katar %17.7, Singapur % 8.7, Çin %7.9).

Dünya listesindeki Avrupalı taşıyıcılardan Lufthansa yüzde 2.8, Air France-KLM yüzde 1.6, Raynair yüzde 5, Britisih Airways yüzde 4.8 oranında yolcusunu artırırken, THY yüzde 7.1 artış ile Avrupa’da yolcusunu en fazla arttıran havayolu.” denildi.