İşte karşınızda Daxing Havalimanı

Çin, dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak Daxing Havalimanı için geri sayıma girdi.

Başkent Pekin’de 2019 yılında açılması planlanan Daxing Havalimanı, 100 milyon yolcu kapasitesi ve uçuş sayısıyla dünyanın en büyük havacılık merkezi olacağı belirtiliyor.

Yeni havalimanı, Pekin’in çok ihtiyaç duyduğu hava yolu eksikliğini karşılayacağı ve aynı zamanda Çin’in sivil havacılık sektöründe atılım yapmasını da sağlayacağı düşünülüyor.

Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid’in ölmeden önce yaptığı tasarımla göz kamaştıran Daxing Havalimanı ile ilgili bilgiler, Sputnik’in seçkisinde yer aldı.

Proje bütçesinin 12 milyar dolar olarak açıklandığı havalimanı, Pekin şehir merkezine 46 kilometre mesafede inşa edildi.

Havalimanı ayrıca ekonomik olarak kalkındırılmak istenen Hebei ve Tianjin şehirlerine de hizmet verebilecek yakınlıkta bulunuyor.

Yeni havaalanında yedi pist ve kendi bünyesinde bir tren istasyonu da olacak.

Proje kapsamındaki tüm mühendislik işleri, 2019 yılının Haziran ayının sonuna kadar bitirilmiş olacak. O tarihten itibaren üç ay boyunca havalimanı bir bütün olarak test edilecek.

Yaklaşık 27 km2’lik bir alan üzerinde kurulacak Daxing Havalimanı’nda altısı sivil, bir tanesi askeri kullanım için olmak üzere toplam yedi adet pist bulunacak ve açılış tarihinde bu pistlerin ilk dört tanesi tamamlanmış olacak.

Terminalin açılış günü 45 milyon olacak yolcu kapasitesi, 2025 yılına gelindiğinde 72 milyona çıkartılacak. İhtiyaç duyulması halinde nihai yolcu kapasitesi 100 milyona kadar yükseltilebilecek.

Yıllık maksimum uçuş sayısı 620 bine ulaşabilecek.

Terminal binasının kaba inşaatı, 2018 yılı başında tamamlanmıştı. İçeride şu anda son ince işler üzerinde çalışılıyor.

Yeni havalimanının Pekin kent merkezi ile bağlantısı 66 km uzunluğundaki bir hızlı tren sistemi ile sağlanacak ve yolcular 30 dakika gibi kısa bir sürede kent içi seyahatlerini tamamlayabilecek.

Daxing Havalimanı böylece, içinden bir “çok yüksek hızlı tren” hattı geçen ilk havalimanı olma ünvanını kazanacak.

Çin Sivil Havacılık İdaresi yaptığı bir açıklamada, yeni havalimanını kullanmak isteyen yabancı havayolu şirketlerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Zaha Hadid Architects mimarlık ofisi ve ADP Ingeniérie firması tarafından tasarlanan terminalin büyüklüğü, yolcuların çok uzun mesafeleri yürümek zorunda kalacağını düşündürüyor.

Bununla birlikte yetkililer, terminalin ortasından, en uzak noktadaki biniş kapısına kadar olan mesafenin en fazla 600 metre olacağını belirtiyor.

Ortalama bir hızla yüründüğünde bu mesafeyi 8 dakikada kat etmek mümkün.

Bina, sekiz adet “C” şeklinde dev sütunla desteklenmiş. Bu durum, içeriye giren doğal ışığın miktarını önemli ölçüde artırmış.

Daxing Havalimanı’nda ilk kalibrasyon uçuşu 22 Ocak 2019’de gerçekleştirildi.