KKTC’den 7 günlük karantina kararı

KKTC’de 7 Eylül’de devreye girecek olan karantina uygulaması 20 Eylül’e kadar yürürlükte olacak. Karantina uygulaması vakaların seyrine göre yeniden değerlendirilecek.

KKTC’de 1 Temmuz itibarıyla başlayan hava ve deniz ulaşımı sonrasında gerek ada dışından gelen gerekse yerel bulaşmayla görülen vakalarda hızlı artış meydana gelmesi üzerine karantina kararı alındığı belirtildi

Başbakan Ersin Tatar’ın açıkladığı kararlara göre, aralarında Türkiye ve İngiltere’nin de yer aldığı B grubu ülkelerden gelen tüm yolcular 7 gün süreyle devletin belirlediği karantina merkezlerinde gözetim altında tutulacak.

Aynı uygulama KKTC’deki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler için de geçerli olacak. Öğrenciler öğrenim görecekleri üniversitelerin kampüslerinde veya yurtlarında oluşturulacak merkezlerde bir hafta süreyle karantinaya alınacak.

KKTC’ye geliş için 72 saat önceden yapılmış PCR testi zorunluluğu var test sonucu negatif olanların uçağa ve gemiye binmesine izin veriliyor.

İlk testi negatif olan yolcular KKTC’ye girişte ikinci kez PCR testine tabi tutuluyor. Buna rağmen son günlerde vaka sayılarında hızlı artış görüldü. Son 24 saatte 26 vaka kaydedildi.

İki PCR testi de negatif olan kişilerin 3 günden kısa olması koşuluyla KKTC’ye gelişlerinde karantina uygulanmayacak. Kalış süresi 3 günü geçecek olan herkes karantinaya alınacak.

İki testi de negatif olan kişilerin 3 gün içinde pozitife dönme ihtimalinin çok düşük olduğu ve bu nedenle kısa süreli ziyaretlere karantinasız izin verildiği açıklandı. (NTV)