Kokpit tek pilota mı iniyor?

Havacılık sektöründe pandeminin yıkıcı etkisiyle mali tedbirler ön plana çıkarken, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’dan (EASA) dikkat çeken bir açıklama yapıldı.

EASA direktörü Patrick Ky, tek pilotlar ticari uçuşlar kurallarında bazı gevşemelerin gündeme gelebileceği vurgularken, bunun yakın zamanda hayata geçirilebilecek bir proje olduğunu belirtti.

Ky kokpitte iki pilota ihtiyaç olmayan uçuş aşamaları için bu projenin gündeme gelebileceği ifade ederken, pilotun uçuş esnasında tuvalet vb. ihtiyaçlarını karşılaması gerek durumlarda ise kabinde bir pilotun bulunabileceği belirtildi.

Kokpitte tek pilot için EASA’dan ilk sinyal bu açıklamayla gelirken, EASA direktörü bu projenin hayata geçirilmesi için mürettebat yetersizliği durumlarında “uçağın pilot komutası olmadan uçabilmesi” için otonom sistemlerin mevcut olması gerekeceğini ifade etti.

EASA tek pilot kurallarını 2015 yılında yardımcı pilotun neden olduğu Germanwings kazası sonrasına sertleştimişti.

Bu önemli açıklama daha önce Airbus’ın tek pilotlu uçuş için yaptığı araştırmaları akıllara getirdi.

Yaklaşık 11 sene önce Ryanair patronu Michael O’leary’de tek pilotlu ticari uçuşlar için çeşitli açıklamalarda bulunmuştu.

Havacılık sektörünün geçtiği tarihi mali kriz döneminde EASA’nın gündeme taşıdığı tek pilot konusuna sektörden nasıl yanıt geleceği merak konusu.

Pilotsuz yada tek pilotla uçuş konusunda ABD’li üretici Boeing’in de çeşitli çalışmaları ve hazırlıkları olduğu biliniyor.

AirTürkHaber