NASA’da yeni hedef

NASA’nın yeni derin uzay keşif sistemleri mürettebatı Ay’ın 40.000 mil ötesine gönderecek ve güvenle eve döndürecek proje hakkında çalışıyor.

Orion uzay aracı saatte 25.000 mil uzayda yolculuk yaptıktan sonra Dünya atmosferinden geçecek ve 300 mph’a kadar yavaşlayacak.

Aracın Pasifik Okyanusun’a düşmeden önce 20 mhp’a kadar yavaşlamasının planlandığı belirtildi.

NASA tarafından verilen bilgilerde, astronotların görev sonrasında dünyaya iniş yaptıklarında kurtarma ekibinin ise çabuk hareket etmesinin gerektiği vurgulandı.

Bu görev ise Kennedy Space Center’ın NASA Kurtarma Ekibi tarafından yapılacak.

NASA’nın kurtarma müdürü Melissa Jones ve onun ekibi, Keşif Zemin Sistemlerinin himayesinde Orion kapsülü ile birlikte mürettebatı kurtaracak.

Bu önemli görev için NASA ve ABD Donanması ise kurtarma operasyonunda koordineli olarak çalışıyor.

İki birimden ortak kurulan ekip Exploration Mission-1 adıyla görev alacak.

Bu hafta NASA ve ABD Donanması ekibi USS Anchorage gemisinde yeni yeryüzü deneme ekipmalarını deneme ve prosedürleri uygulama çalışmaları gerçekleştiriyor.

Orion’un Ay ötesindeki misyonu tamamlandıktan sonra Jones ve ekibi Orion’dan dünyaya dönüş çağrısı alacak, daha sonrasında hemen harekete geçerek astronotları ve kapsülü eve getirecek.

Kritik görevin başında olan Jones açıklamasında, “Exploration Mission-1 için tüm ekipmanlarımızı Orion’u kurtarma operasyonu için gerçek ortamda test ediyoruz, buda güvenli ve hızlı bir operasyon için bize tecrübe kazandırıyor” diye konuştu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber