Paris Airshow’da en güçlü imza atıldı

Paris Airshow’un açılış gününde Gelecek Hava Muharebe Sistemi (FCAS-Future Combat Air System) kapsamında Avrupa’nın 6’ncı nesil savaş uçağı projesi için önemli bir anlaşmaya imza atıldı.

Fransa ve Almanya’nın ortak üreteceği 6’ncı nesil savaş uçağı projesine bir başka Avrupa ülkesi olan İspanya’nın da dahil edildiği ve ortak üretici olacağı açıklandı.

Dassault Aviation ve Airbus tarafından yürütülecek proje için imza törenine, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, Almanya Federal Savunma Bakanı, Ursula von der Leyen, İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, Dassault Aviation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Eric Trappier ve Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke katıldı.

Yeni savaş uçağının motorunun ise Fransız Safran ve Alman MTU tarafından geliştirileceği bilgisi verildi.

Yeni Nesil Avcı uçağının (New Generation Fighter (NGF)), 2035–2040 yılları arasında Dassault’un Rafale, Almanya’nın Eurofighter Typhoon ve İspanya’nın F-18 Hornet uçaklarının yerini almaya başlaması planlanıyor.

İmza töreninde bu anlaşmanın Avrupa’nın havacılık alanında önümüzdeki on yıllarda geleceğini değiştireceği vurgusu yapılırken, ayrıca 6’ncı nesil savaş uçağı için mühimmat ve ekipman konusunda da bir çok Avrupalı şirketle ortak çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber