Qantas’tan pilotlar için flaş rapor

Avustralya’nın ulusal havayolu şirketi Qantas pilotlarının, Covid-19 salgınıyla birlikte uçuşlara verilen uzun aradan sonra yeniden uçmaya başladıklarında hatalar yaptığı ortaya çıktı.

Euronews’te yer alan habere göre şirket içinde yapılan ve basına sızan bir rapora göre, uzun zaman uçmayan pilotlar yeniden göreve başlayınca, “el freni çekilirken kalkışa başlamak” ve “irtifayı hava hızı olarak yanlış okumak” gibi önemli hatalar yaptı.

Sydney Morning Herald ve Melbourne’s Age gazetelerinde çıkan rapora göre, pilotların ayrıca, “kokpit panellerindeki düğmelerin yanlış konumda olması”, “uçağın aşırı yüklenmesi” gibi sıkıntıları zamanında fark edememe ve “durumsal farkındalıkları kaybetme” sorunları yaşadığı tespit edildi.

Qantas uçuş operasyonları şefi tarafından kaleme alınan rapora göre, uzman pilotlar bilişsel kapasitede de sorun yaşıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapmak zorunda kalan Quantas sözcüsü ise bütün dünyada uzun süre uçuşa ara veren pilotların formlarını kaybetmemesi için bütün havayolu şirketlerinin bir dizi eğitim sürecini uygulamaya koyduğunu söyledi.

Yolcuların güvenliğinin öncelikle hedefleri olduğunu kaydeden sözcü, uzun süre uçmayan pilotların en kısa zamanda yeniden uyumu için gerekli işe dönüş programlarının yürürlükte olduğu güvencesini verdi.