Rosaviatsiya’dan güven açıklaması

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), koronavirüs salgını zamanında Rus havayolu şirketlerinin finansal ve ekonomik durumunda hafif bir bozulma gözlemlediğini, ancak herhangi bir iflas belirtisinin olmadığını belirtti.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre Rosaviatsiya Başkanı Aleksandr Neradko, gazetecilere yaptığı açıklamada “Havayolu şirketlerinin finansal ve ekonomik durumunda hafif bir bozulma görüyoruz. Ancak şu anda herhangi bir havayolu şirketi için iflas işaretlerini görmüyoruz. Evet, bazı göstergelerde bir kötüleşme var ama hiçbir şirketin iflas edeceğini düşünmüyorum. Aksine herkes bir şekilde konsantre oldu, birleşti ve mevcut durumda çalışmaya devam etmeye hazır” ifadelerine yer verdi.

Havayolu şirketlerinin kredi borçlarının arttığını da belirten Neradko, “Ancak bu sorun sadece havayolu şirketlerinde değil, tüm havacılık camiasında var. Herkes aynı durumda. Şu ana kadar herhangi bir havayolunu veya herhangi bir havalimanını iflas ettirmek isteyen birini görmüyoruz. Aksine dayanışmamıza dikkat çekiyoruz.” şeklinde konuştu.

Rosaviatsiya başkanı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Her şey birbirine bağlı. Örneğin kira ödemeleri yüzünden havayolunu iflas ettirmeye çalışıyorlar diyelim; peki bu uçağı daha sonra mevcut koşullarda hava trafiği az iken nereye koyacaksınız? Bu nedenle havacılık camiasının tüm üyeleri, tüm şirketleri aynı durumdadır. Karşılıklı anlayışa dikkat çekiyoruz ve herkesin bu durumdan kurtulmak için birlikte çalışmaları gerektiğine inanıyoruz.”