Roscosmos’da Soyuz-5 tasarrufu

Roskosmos, yeni Soyuz-5 roketinin maliyetinin düşürülmesini istedi.

Samara’nın Uzay Merkezi “Progress” taşıyıcı üreticisinin genel müdürü Ravil Akhmetov Rus haber ajansı RIA- Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Kamu şirketi Roskosmos, ,Soyuz-5’ roketinin maliyetini azaltma emrini verdi. Bütün çalışmalar, RSC Energia ile ortaklaşa düzenlenecek” dedi.

Daha önce, S7 Uzay Taşımacılığı Sistemleri Genel Müdürü Sergey Sopov, RSC Energia tarafından geliştirilmekte olan, yeni Rus orta boy, Soyuz-5’in özelliklerine ve maliyetine göre “Deniz Standartı’’ fırlatışı için uygun olmadığını söyledi.

Sopov, “Soyuz-5’ in sunulduğu forma ihtiyacımız yok. Bu kalınlaşmış ve ağırlaşmış bir Zenit’ tir. 15 yıl sonra tekrar modası geçsin diye şimdi yeni bir Zenit yapılır mı? Bizim için temel sorun fiyattır. Rus sanayimizle ortak bir dil bulamıyoruz. Çünkü bizler, işadamları olarak, fiyat meselesinin maliyet konusu olduğuna inanıyoruz. Fiyat, ağırlık ve özgül ağırlık gibi bir özelliktir” diye konuştu.

“Soyuz-5’’ fırlatma aracının yapımının hızlandırılması kararı üzerine, RSC Energia bir taslak füze tasarımı geliştirmeye başladı.

Baykonur uzay üssünden, “Soyuz-5’’in ilk fırlatmasının 2022 yılında yapılacağı varsayılıyor.

Etiketler: ,