Rusya’da Türkiye uçuşları bekleniyor

Kommersant’a göre, Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların yeniden başlatılmasına ilişkin gelen bilgilerin ardından, ülkeye yönelik tur taleplerinde artış gözlendi.

Sektörde uçuşların tam kapsamlı olarak başlatılması halinde Türkiye’ye 2020 sonuna kadar yaklaşık 4 milyon Rus turistin gidebileceği tahmin ediliyor.

Kommersant’a konuşan turizm sektöründen kaynaklar, Türkiye ile uçuşların yeniden başlatılabileceğine dair haberlerin Rus turistlerin ülkeye yönelik turlara ilgisini canlandırdığını ifade etti.

OnlineTur.ru sitesinin hesaplamalarına göre, Türkiye geçen hafta yapılan aramalarda yüzde 42.2’lik bir oranla lider konumdaydı.

Bundan önce genel olarak Rusya içi turlar aranıyordu, ancak şimdi yurtiçi turlara yönelik aramalar iki katı düştü.

‘Türkiye turu aramaları 6 kat arttı’

Level.Travel sitesi ise uçuşların yeniden başlatılabileceğine dair haberlerin ardından Türkiye turu aramalarının 6 kat daha arttığını, ülkenin en çok aranan ikinci güzergah olduğunu bildirdi.

‘1 Ağustos’tan önce başlaması düşük ihtimal’

Öte yandan basında uçuşların 15 Temmuz’da başlayacağı iddiası yer almıştı, ancak bu bilgi Rusya yetkilileri tarafından doğrulanmamıştı.

Turizm sektöründen bir kaynak, Kommersant’a yaptığı açıklamada aslında burada görüşmelerden bahsedildiğini, bir karar alınmadığını söyledi.

Kaynak, “Türkiye tarafı uçuşların 25 Temmuz itibariyle başlamasını umuyor, ancak gerçekte 1 Ağustos’tan önce başlaması pek mümkün değil” dedi.

Kaynak ayrıca başlangıçta büyük ihtimalle charter seferlerinden ziyade düzenli uçuşların yeniden başlatılmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

‘Türkiye, yurtiçi talepleri azalttı’

Delfin tur şirketinin Genel Müdürü Sergey Romaşkin de, Türkiye ile ilgili haberlerin ardından Rusya turlarına yönelik taleplerin yüzde 10 azaldığını ifade etti.

Gazeteye konuşan bir başka kaynak da bu durumun nedeninin  Rusya’da tatil fiyatlarının yüksek olması olduğunu belirtti.

Kaynak, “Turistlerin çoğu dört-beş yıldızlı otelleri arıyor, ancak iç pazarda bunlar çok pahalı” dedi.