Tarihi uzay yürüyüşü başladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nin (NASA) ilk kez tamamen kadınlardan oluşan ekibi uzay yürüyüşünü hayata geçirdi.

ABD’li kadın astronotlar Koch ve Meir, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışındaki bir güç panelini değiştirmek için Greenwich saatine göre öğlen 11.38’de bir yürüyüş gerçekleştirdi.

İkili, uzay mekiği iletişim görevlisi Stephanie Wilson’ın mesajıyla istasyondaki güç kontrol mekanizmasında bulunan BCDU adlı bir bataryayı değiştirdi.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine görevin başarıyla tamamlanmasından sonra iki kadın astronotu kutlayarak, “Uzayın herkes için ulaşılabilir olduğunu göstermek önemliydi. Bu olayın sembolik bir manası var. Sadece kadınlardan oluşan bir ekibin ilk kez uzay yürüyüşü gerçekleştirmesi, çalışmalarımızın gelişimi açısından bir mihenk taşı niteliğinde.” ifadelerini kullandı.

ABD’li astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir’in tarihi uzay yürüyüşü NASA tarafından canlı yayınlandı.

Kadın astronotlardan Koch’un elektrik mühendisi, Meir’in ise deniz biyolojisi üzerine doktora yaptığı belirtildi.

NASA, uzayda görev yapan astronotlarının çoğunluğunun erkek olması nedeniyle eleştiriliyordu.

NASA söz konusu yürüyüşün 29 Mart tarihinde yapılmasını planlamış ancak kadınlara uygun kıyafet olmadığı için görev ertelemişti. NASA ilk kez kadın astronotu Sally Ride’ı 1983 yılında uzaya göndermişti.

Uzayda yürüyüş gerçekleştiren ilk kadınsa, uzaya ilk çıkan insan Yuri Gagarin gibi bir Rus kozmonot olan Valentina Tereshkova olmuştu.

Tereshkova,1963 yılında uzaya giden ilk kadın, 1984 yılındaysa ‘uzay yürüyüşü yapan ilk kadın’ olarak tarihe geçmişti.