Teksas’ta önemli B737 MAX toplantısı

ABD Federal Havacılık Kurulu (FAA) bugün dünyanın bir çok noktasından gelen havacılık otoriteleri ile Teksas’ta B737 MAX uçakları için masaya oturuyor.

Fort Worth’ta yapılacak toplantıda Boeing 737 MAX uçaklarının son durumu ve Etiyopya’daki kaza sonrası alınan yere indirme kararının ardından yapılan çalışmaların ele alınacağı belirtildi.

FAA, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, Hindistan, Endonezya ve Etiyopya’nın yanı sıra Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün de bulunduğu zirveye 33 ülkeden 57 temsilcinin katılacağını belirtildi.

ABD Basınında yer alan bilgilere göre, toplantıya katılacak olan kuruluşların kendi güvenlik sorularına tatmin edici cevaplar almadığı sürece MAX uçaklarının tekrarda uçmasına yeşil ışık yakmayacağı belirtiliyor.

FAA yetkililerinin ise üretici Boeing’le yapılan çalışmalar sonrasında, 2 yıl önce güvenli olduğuna onay verdiği MAX uçakları konusunda havacılık kuruluşlarının tekrardan güvenini kazanmak için yapılan çalışmaları aktaracağı bilgisi verildi.