THY ve THK Üni. arasında dev imza

Türk Hava Yolları artan pilot ihtiyacını karşılamak için Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile 4 bin pilot için anlaşma imzaladı.

Son yıllarda %90’ı kendi bünyesinde olan pilotaj eğitimiyle öne çıkan Türk Hava kurumu Üniversitesi’nden THY 4 bin pilot talep etti.

Halen filosunda 900 yabancı uyruklu pilot istihdam eden THY, THK Üniversitesi’nden temin edeceği pilotlarla ihtiyacını karşılamak istiyor.

Yakın zamanda yapacağı uçak alımlarıyla filodaki sayıyı en az iki katına çıkarmayı planlayan THY, dünyada en büyük hava yolu olma hedefinin yanında THK Üniversitesi’nden temin edeceği pilotlarla milli pilot sayısını artırmayı hedefliyor.

Türk Hava kurumu ve Türk Hava Yolları arasında yapılan bu önemli protokolün imzaları bugün İstanbul’da atıldı.

THK Üniversitesi ise, üniversiteler arasında helen pilot yetiştirme imkanına sahip en büyük üniversite olarak ülke pilot yetiştirme kapasitesinin %90’ına sahip oomanın avantajıyla THY’nin ihtiyacını karşılama yönünde kullanacak.

Aynı zamanda TSK’nın savaş pilotu ihtiyacını karşılamak amacıyla harp okulları öğrencilerinin temel pilot eğitimlerini de vermeye devam edecek.

AirTürkHaber/Özel