Uçak yemekleri için harika proje

Salgınla birlikte iptal edilen binlerce uçuş, yolculara verilmek üzere bekletilen dondurulmuş yemeklerin de bozularak atılması tehlikesini ortaya çıkardı.

İngiltere’de bir şirket, Manchester Havalimanı yakınındaki bir depoda bekleyen bir milyondan fazla yemeği çöpe gitmekten kurtararak ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Open Kitchen Manchester isimli şirket yaklaşık 6 yıldır yemek üreticileriyle çalışarak, çöpe gidecek yemeklerin değerlendirilmesini sağlıyor.

Kurtarılan 1,1 milyon yemek de Covid-19 salgını nedeniyle özellikle mağdur durumda olan evsizlere, yoksul ailelere ve başka ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Open Kitchen Manchester kurucusu Corin Bell, bu çalışmanın alışık oldukları işlerin çok üzerinde olduğunu açıklıyor.

“Karınları doyurun, çöpleri değil” sloganıyla çalışan şirket, bu misyon için endüstriyel dondurucusu olan bir lojistik şirketinden yardım alıyor.

Normalde yemek hizmeti (catering) sunan Open Kitchen, salgın nedeniyle işlerinde düşüş yaşasa da bunu daha fazla kişiye yardım etmek için bir fırsata çevirmiş.

Şirketin aşçıları, ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere her hafta 11 bin yemek hazırlıyor.

Yemek atıkları salgına özel bir durum değil

Salgının yemek sektörüne olumsuz etkisi ve kapatılan restoranlar her ne kadar depolanan yiyeceklerin çöpe gitmesi endişelerini artırsa da, yemek atıkları sadece Covid-19 döneminde gündeme gelen bir konu değil.

Yapılan hesaplara göre insan tüketimi için üretilen yiyeceklerin yaklaşık üçte biri çöpe gidiyor. İngiltere’de çöplüklere giden yiyeceklerin neden olduğu karbon salımı, ülkenin toplam karbon salımının yüzde 10’una denk geliyor.

Uluslararası Yemek Atıkları Koalisyonu’na göre küresel çapta her yıl atılan yiyeceklerle toplam 3,5 milyar kişi beslenebilir.

Dünya nüfusunun neredeyse yarısına denk gelen bu sayı, açlık çeken 820 milyonun ise yaklaşık 4 katı. Yani her yıl çöpe giden yemeklerle, dünyadaki açlık sorununu çözmek fazlasıyla mümkün. (euronews)