Uzay Kuvvetleri resmen kuruldu

ABD Başkanı Donald Trump, Uzay Kuvvetleri’nin ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı altıncı birim olarak kurulması için imzayı attı.

2020 savunma bütçe yasasını, Maryland eyaletindeki Andrews Hava Üssü’nde imzaladı. 738 milyar dolarlık yasa tasarısı aylar süren müzakerelerin ardından Kongre’nin her iki kanadında da kabul edilerek imza için Başkan Trump’ın masasına gönderilmişti.

Tam adıyla 2020 Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) yılda bir kez Kongre’den geçen ve yüzlerce sayfadan oluşan kapsamlı bir torba yasa konumunda.

Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının ya da F-35 destek teçhizatının transferi yasaklanıyor. Türkiye’ye S-400 sistemini satın alması sebebiyle de yaptırım uygulanması gerektiği vurgulanıyor.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle çıkarıldığı F-35 programı konusunda Ankara’ya getirilen kısıtlamalara yer verilen yasada, Türkiye’ye F-35 projesiyle bağlantılı fikri mülkiyet, teknik veri ya da maddi desteğin transfer edilemeyeceği veya Türkiye’ye kendi F-35 kapasitesini kurması için gereken onarım ve desteğin verilmeyeceği kaydediliyor.

2020 bütçe yasası, Başkan Trump’ın önemli bir talebini de yerine getirerek, ABD Uzay Gücü’nün ABD Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Hava Kuvvetleri’ne bağlı altıncı bir askeri birim olarak resmen kurulmasını da sağlıyor.

30 Ağustos’ta Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Savunma Bakanı Mark Esper’ın katıldığı törenle Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulduğu açıklanmıştı.

Trump Uzay Kuvvetlerinin ilk komutanın ise General John William Raymond oluğunu açıklamıştı.