Yeryüzü siyaseti uzaya nasıl yansıyor?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Rus kozmonotlarla birlikte çalışan NASA astronotları, Ukrayna krizinde karşı karşıya gelen ABD ve Rusya arasındaki gerilimi değerlendirdi.

CNN International’a konuşan Steve Swanson ve Rick Mastracchio 2014’teki Kırım krizinde de istasyondaydı. “Kimse bundan bahsetmiyordu” diyen Swanson, o dönemde istasyondaki atmosferi şöyle açıkladı:

“Normal işimize devam ediyorduk ve bunun için endişelenmiyorduk.”

Mastracchio, istasyondaki mürettebat arasındaki karşılıklı bağlılık ve güvenin siyasi gerilimi engellediğini söyledi.

Mastracchio ve Swanson uzaydaki işbirliğinin boyutunu özetlemek için ilginç bir örneğe başvurdu. Astronotlar, UUİ’de su ihtiyaçlarını karşılamak için birbirlerinin idrarını geri dönüştürmek zorunda kaldıklarını aktardı.

Swanson, “Kozmonotların idrarını bizim tarafta içilecek daha fazla su elde etmek için geri dönüştürüyoruz” diye konuştu:

“Bu artık siyaseti aşıyor. Bu hayatta kalma mücadelesi.”

Eski NASA astronotu Garrett Reisman da iki tarafın da diğeri için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Reisman, “Rus kesimi, ABD tarafındaki elektrik olmadan iş yapamaz. ABD tarafı da Rus tarafındaki tahrik sistemleri olmadan çalışamaz” dedi:

“Yani dostane bile olsa boşanamazsınız.”

NASA Yöneticisi Bill Nelson “yeryüzündeki siyasetin” ABD ve Rusya arasındaki uzay ittifakına veya UUİ’ye zarar vermeyeceğini ifade ediyor. Reisman ise bundan o kadar emin değil.

“Bu sıcak savaşa dönerse UUİ’nin varlığını sürdürmesinin zorlaşacağını düşünmek beni korkutuyor.”