Mars ile Jüpiter arasında yeni keşif

Mars ile Jüpiter’in yörüngeleri arasında kalan Asteroit Kuşağı’ndaki Hygiea isimli uzay cisminin Güneş Sistemi’nin en küçük cüce gezegeni olabileceği keşfedildi.

Euronews’in haberine göre çok sayıda uzay araştırmacısının ortak çalışmasıyla elde edilen yeni bulgular, bugüne kadar asteroit olarak sınıflandırılan Hygiea’nın tahmin edilenden daha düzgün bir yüzeye sahip olduğunu ve bu nedenle Plüton gibi cüce gezegen kategorisine girebileceğini gösterdi.

2 milyar yıl önce oluşmuş

İsmini Yunan sağlık ve temizlik tanrısından alan Hygiea’nın 2 milyar yıl önce büyük bir çarpışmaya girerek bugünkü şeklini aldığı düşünülüyor.

Küçüklüğü ve uzaklığı nedeniyle daha önce Hygiea’nın net fotoğrafları çekilememişti. Ancak yeni teknolojiler sayesinde elde edilen görüntüler, bu cismin tahminlerden daha düz olduğunu ortaya çıkardı.

Yaklaşık 430 kilometre çapına sahip olan Hygiea, bu boyutuyla Asteroit Kuşağı’ndaki en büyük dördüncü cisim özelliğini taşıyor.

Bu kuşaktı en büyük cisimler ise sırasıyla Ceres, Vesta ve Pallas. En büyük kütleli Ceres, sahip olduğu yer çekimi sayesinde yuvarlak bir şekil alırken, Vesta ve Pallas’ın daha küçük kütleleri bunların daha dengesiz şekilde kalmalarına neden oluyor.

Aralarındaki en küçük cisim olan Hygiea’nın ise Vesta ve Pallas’a göre daha yuvarlak olması bu nedenle araştırmacılarda merak uyandırdı.

Cüce gezegen şartlarını taşıyor

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, Hygiea’nın cüce gezegen sınıflandırmasına girmek için gerekli kriterleri sağladığını belirtiyor. Bunun için Uluslararası Astronomi Birliği’ne başvuru da yapıldı.

Söz konusu kriterlerden birisi, gök cisminin sahip olduğu yer çekimi sayesinde yuvarlak bir form almış olması.

Araştırmacılar Hygiea’nın çarpışmalar sonucu yuvarlak bir şekil almış olabileceğini belirttiği için cismin yeterli kütleye sahip olup olmadığı yönündeki tartışmaların da önü açıldı.

Başvurunun kabul edilmesi durumda Eris, Plüton, Makemake, Haumea ve Ceres’in ardından Hygiea altıncı ve en küçük cüce gezegen olarak sınıflandırılabilir.

Günümüzde çok sayıda tartışmaya neden olan ve sınırları kesin olarak belli olmayan cüce gezegen kategorisinin de Hygiea sayesinde daha net belirlenebileceği düşünülüyor.

Uzay araştırmalarında kullanılan yeni teknolojiler ve daha güçlü teleskoplar sayesinde Hygiea gibi yuvarlak gök cisimlerinin devamı gelebilir.

Hygiea gibi yeni keşifler, Güneş Sistemi hakkında aslında ne kadar az bilgi sahibi olduğumuzun ise bir göstergesi.