Rusya ve Belarus’tan sıcak bölgede tatbikat

Rusya ile Belarus’un, Ukrayna’nın kuzey sınırı yakınındaki ortak askeri tatbikatı başladı.

20 Şubat’a kadar sürmesi beklenen tatbikat için, Rusya Belarus’a iki S-400 hava savunma füze sistemi ve çok sayıda savaş uçağı gönderdi.

Tatbikatta, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra, Belarus Silahlı Kuvvetlerinden bazı askeri birliklerin de arasında bulunduğu 30 bin askerin yer alması bekleniyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Belarus’la ortak askeri tatbikatı “benzeri görülmeyen güvenlik tehditleri” gerekçesiyle başlattığını söyledi. Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya ve Belarus daha önce benzeri görülmeyen büyüklükte tehditlerle karşı karşıyadır” dedi.

Diğer yandan Ukrayna hükümeti de bugün, insansız savaş uçakları ve tanksavar füzeleriyle 10 günlük bir askeri tatbikata başlıyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Belarus-Rusya ortak askeri tatbikatının yapılacağı 10-20 Şubat tarihlerinde ülkesinin de buna paralel bir tatbikat yapacağını duyurmuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya’nın Belarus’taki askeri güçlerinde belirgin bir artış olduğunu ve Rusya’nın bölgedeki askeri varlığının Soğuk Savaş’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söylemişti.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkarken NATO, Rusya’nın bu konuda söz sahibi olamayacağını vurguluyor.