7 bin 100 Avrupa uçuşu iptal

Lufthansa Grubu havayolları, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında İsrail seferlerinin 28 Mart tarihine kadar durdurulacağını açıkladı.

İlk önce grup havayollarından Swiss’in açıklamasından kısa süre sonra Lufthansa Grubu’ndan yapılan açıklada Lufthansa, Swiss ve Austrian Airlines’ın İsrail’de Tel Aviv ve Eliat’a yapılacak olan seferlerinin 8-28 Mart tarihleri arasında durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, bir çok yolcunun İsrail’e giriş hakkının bulunmaması ile birlikte ekonomik ve operasyonel nedenlerle bu iptal kararının alınmasının zorunlu olduğu ifade edildi.

7 bin 100 Avrupa seferini iptal etti

Açıklamanın devamında ise Lufthansa Grubu’nun Avrupa uçuşlarında %25 kapasite azaltmasına ilişkin verilerde paylaşıldı.

Bu karar doğrultusunda 25’i geniş gövde olmak üzere 150 uçağın yere indirildiği belirtilirken, Mart ayı sonuna kadar Avrupa’ya yapılması planlanan 7 bin 100 seferin iptal edildiği bilgisi verildi.

Ayrıca koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü, Çin, İran, ve İtalya gibi ülkeler için daha önce açıklanan iptal kararlarının devam ettiğine vurgu yapıldı.

Lufthansa Grubu koronavirüs nedeniyle havacılıkta yaşanan türbülansın finansal verilere etkisinin henüz kestirilemediğini açıklarken, finansal verilerin 19 Mart günü yapılacak olan basın toplantısında kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber