Bu ayna başka ayna

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen İstanbul Airshow’da yerli üreticiler ön plana çıkarken, bunlardan biri de uçak içi lavabo ve boy aynaları üreten Motaysan şirketi oldu.

Aksaray merkezli şirket otomotiv sektöründe geniş bir yelpazeye ayna üretirken (Mercedes, MAN, Volkswagen vb), Türkiye’de özellik havacılık alanındaki yerli ve milli anlayış doğrultusunda sektöre giriş yaptı.

Uçak için lavabo ve boy aynalarını üreten şirket aynı zaman eğitim ve savaş uçakları içinde iç dikiz aynalarının üretimini yapıyor.

Motaysan Genel Müdürü Kenan Oruç İstanbul Airshow’da AirTürkHaber’e verdiği bilgilerde, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Genel Müdürü Halil Tokel’in aracılığıyla havacılık sektörüne giriş yaptıklarını belirtti.

Oruç Türkiye’deki yerli ve milli üretim hamlesine katkıda bulunmak için ve havacılık sektöründeki heyecanın hissettikleri için İstanbul Airshow’da yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirirken, “Biz Türkiye’nin üretim gücünü ortaya koymak ve bu alan dışa bağımlılığını bitirmek için katkıda bulunmak istiyoruz. Şu anda yolcu uçakları için lavabo ve boy aynalarını üretir durumdayız. Bunların numunelerini Türk Hava Yolları’na verdik ve sertifikasyon süreci içinde çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda eğitim ve savaş uçaklarının iç dikiz ayanlarını üretiyoruz. Bunlarda da dışa bağımlılığı bitirmek tek hedefimiz, şimdiye kadar bu aynalar Kore’den alınıyordu ve bizim fiyatlarımızın yaklaşık 50-60 katı yüksek fiyata. Hedefimiz yerli ve milli üretime katkıda bulunmak ve bu sebeple “Yerli üret, yerli tüket” sloganımızla yola çıkarak havacılık sektöründe başarılı olmayı ülkemize katkıda bulunmayı ve en önemli kendi alanımda havacılığın dışa bağımlılığını bitirmek istiyoruz” dedi.

Motaysan Genel Müdürü Kenan Oruç, AirTürkHaber Yayın Yönetmeni Ahmet Tunagür’e uçaklar için ilk kez Türkiye’de üretilen aynalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Motaysan üretimi uçak içi aynalarının yerdeki aynalardan farklı olarak görüntüsü ahşap olan bir yatak üstüne, ayna görünümlü plastikten üretiliyor.

Bu aynalar yerdeki aynalara göre farkı ise yanmaz ve çok daha hafif olma özelliklerine sahip.

Sektörde 28 yıldır başarılı şekilde yer alan ve sürekli gelişimine devam eden şirketin yerli ve millileşen Türk havacılığına girmesi bu alanda da dışa bağımlılığın sona ermesi anlamına gelecek.

AirTürkHaber