Hawaii’deki alarmın şok nedeni

Geçtiğimiz cumartesi günü, dünyanın en işlek turizm merkezlerinden birisi olan Hawaii’deki insanlar, bir füze alarmıyla sokaklara döküldüler.

Kısa sürede sahte bir alarm olduğu anlaşılınca, olayın neden gerçekleştiği merak konusu oldu. Güvenlik sistemlerinin şifresi bir not kağıdı ile bilgisayar monitörüne yapıştırılmıştı.

“Acil Durum Alarmı: Bir balistik füze Hawaii’ye ulaşmak üzere. Hızlı bir şekilde sığınaklara koşun. Bu bir tatbikat değildir”

Binlerce insanın sokağa dökülmesinin ardından kısa sürede yanlış alarm verildiği anlaşılınca, Hawaii Acil Durumlar Yönetim Ajansı’nın nasıl böyle bir hata yapmış olabileceği tartışma konusu olmuştu.

Ajansın yaptığı ilk açıklamaya göre, bir çalışan açılır bilgisayar menüsünden yanlış bir ögeye tıklayınca tüm şehre uyarı gönderdiği belirtildi. Yani herhangi bir siber saldırı da söz konusu değildi.

Resimde gördüğünüz Hawaii gömlekli kişi, Hawaii Acil Durumlar Yönetim Ajansı’nın operasyon şefinden başkası değil. Monitörlerin üzerindeki not kağıtlarından birisine yakınlaşılınca, bu fotoğraf birden anormal bir hal alıyor.

Yakınlaştırıldığı fotoğrafta yer alan not kağıdında güvenlik sistemlerinin şifresinin yer aldığı görüşüyor. Bu inanılmaz hata, ajansın bilgi güvenliği konusuna yaklaşımını ortaya koyuyor.