YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

GÜVENLİK Mİ DEDİNİZ?

29.01.2018

Mehmetçiğin başarıyla sürdürdüğü “Zeytin Dalı” harekatın da, sahada Türk Askeri’nin karşısına çıkamayan terör örgütünün yandaşları geçtiğimiz hafta Almanya- Hannover/Langenhagen Havalimanı’nda Türk yolculara saldırdı.

Bir özel havayolu şirketimizin kontuarını savaş alanına çevirdiler, sadece seyahat hazırlığında olan masum vatandaşlarımızdan ikisini yaraladılar.

Geç gelen Alman polisinin müdahalesi ise biber gazıyla olunca, saldırıya uğrayan vatandaşlarımız daha da zor durumda kaldı.

Havalimanı gibi güvenliği en yüksek seviyede olması gereken bir yerde, Aynı Alman polisi zaman zaman Türk vatandaşlarına uyguladığı köpekle kontrol etme alışkanlığını terör örgütü yandaşlarına uygulamadı.

Üstelik Alman polisinden yapılan açıklamada, gösterinin izin alınmadan yapıldığı gibi hakikaten komik bir açıklama yoluna gitti.

Geçtiğimiz hafta bir diğer havalimanı güvenlik skandalıysa Amerika’dan geldi.

Sadece AirTürkhaber’in manşetine taşıdığı bu ilginç olayın kahramanıysa zaman zaman havalimanında da yaşayan evsiz bir kadındı.

Marilyn Hartman isimli yaşlı kadın, Chicago O’hare Havalimanı’ndan biletsiz ve pasaportsuz bir şekilde British Airways’in Londra-Heathrow uçağına binerek, Heathrow Havalimanı’na indi.

Bu akıllara durgunluk veren olayın kahramanıysa yaptığı açıklamayla şoku ikiye katladı.

Çünkü, açıklama sonrası yapılan incelemede Hartman’ın şimdiye kadar tam 8 defa çeşitli havayollarının uçaklarına biletsiz ve pasaportsuz olarak bindiği ortaya çıktı.

Şimdi, her fırsatta Türkiye’deki havalimanlarında güvenlik açığı bulabilmek için kılı kırk yaran ABD ve Avrupalı otoritelere daha geçtiğimiz hafta yaşanan bu iki skandal yeri geldikçe mutlaka hatırlatılmalı.

Türkiye’deki havalimanlarının güvenliği hakkında bir bardak suda fırtına koparmaya çalışanların önüne tuğla gibi konulmalı.

Hannover’de bir grup terör örgütü yandaşı ellerinde sopalarla havalimanı basıp masum yolculara saldırabiliyorsa, Almanya’da havalimanlarında güvenlik dibe vurdu demektir.

Alman yetkililer güldüresi açıklamalar yapacağına, içinde bulundukları durumu görmeye çalışsalar daha gerçekçi olmayacak mı?

Aksi halde Almanya’da bugün Türk vatandaşlarına yapılan saldırı, aynı havalimanlarında başka bir ülkenin vatandaşlarına, başka bir gerekçeyle de yapılacaktır anlamını taşımaz mı?

Chicago O’hare Havalimanı’nda yaşanan trajikomik olayda ise Amerikalı havalimanı otoritelerinin yanı sıra İngilizlerin ulusal havayolu şirketi de zan altında kaldı.

Koskoca British Airways, kıtalar arası uçuşa hazırlanan uçağındaki kaçak yolcunun farkına varmadı, aldı onu paşalar gibi Şikago’dan Londra’ya kadar uçurdu.

Türkiye’deki havalimanlarına, Türk havayolu şirketlerine dediğim gibi her fırsatta karalamaya çalışan arkadaşların güvenlikte geldiği son durum budur.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları