İlk test uçuşu CEO Muilenburg’den

ABD’li üretici Boeing B737 MAX uçakları için gerekli olan yazılım güncellemesini yaptığını duyurdu.

Boeing açıklamasında sistemin güncellenmesi sonrasında 3 Nisan günü yapılan test uçuşuna CEO Dennis Muilenburg’da katıldığı bilgisi verildi.

Test uçuşunun başarılı şekilde tamamlandığını duyuran Boeing, yazılım güncellemesine ilişkin bilgiler verdi.

Manevra Karakteristikleri Artırma Sistemi (MCAS) için yazılım güncellemesinin tamamlandığı ve bu sisteminde artık diğer B737’ler şeklinde görev yaptığı belirtildi.

Açıklamada, üreticinin uçakların Hücum Açısı (AOA) sensörleri hatalı veri verdiğinde ek koruma katmanları sağlamak için bir MCAS yazılım güncellemesi geliştirdiği belirtildi.

Geliştirilen yazılımın, yüzlerce saat analiz, laboratuvar testi, bir simülatörde doğrulama ve Federal Havacılık İdaresi (FAA) temsilcileriyle uçakta gözlemci olarak bir uçuş sertifikasyon testi de dahil olmak üzere iki test uçuşu ile gerçekleştirildi.

Yenilemeyle birlikte uçuş kontrol sisteminin her iki AOA sensöründen gelen girdileri karşılaştıracağı ve ikisi arasında uyum göstermediği takdirde MCAS sisteminin devre dışı kalacağı açıklandı.

Bu durumda pilotların bir gösterge ile uyarı alacağı ve her zaman MCAS’ı geçersiz kılma ve uçağı elle kontrol etme yeteneğine sahip olmaya devam edeceği bilgisi verildi.

Bu güncellemelerin mürettebatın normal olmayan uçuş koşullarında iş yükünü azaltacağı ve hatalı verilerin MCAS’ın etkinleştirilmesine neden olmasını önleyeceğinin altı çizildi.

Boeing açıklamasında, “yazılım güncellemesinin onaylanması konusunda FAA ve diğer düzenleyici kurumlarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz” denildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber