Transitte merkez İstanbul olacak

İstanbulda 29 Ekim’de açılacak olan 3. Havalimanı’nın, hava trafiğinde yaratacağı etkiyi Avrupa havacılık sektörü de yakından takip ediyor.

Avrupa’nın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul’un 3. Havalimanı’na ilişkin bir değerlendirme alman havacılık haber sitesi Aero’dan geldi.

“Şimdiden aktarmalı yolcuların önemli duraklarından olan Dubai’de Abudabi havalimanlarında endişe hissediliyor” diyen haber sitesi, bu havalimanlarını kullanan yolcuların önemli bir kısmının İstanbul’a kaymasının beklendiğini yazdı.

Haber sitesinin bu değerlendirmesi, İspanyol turizm danışmanlığı şirketi Forwardkeys’in rezervasyon trendlerini değerlendirerek yaptığı araştırmaya dayanıyor.

Verilere göre, transit yolcu ve uçakların sayısının İstanbul için %21 artması bekleniyor. Dubai ve özellikle Abudabi’de ise kayıplar yaşayacak. Abudabi’deki gerilemenin %14 lere varması bekleniyor.

Bu ülkeler, İstanbul’a kıyasla 4 kat daha fazla transit yolcu ağırlıyor olsa da bu durum degişecek. Önemli transfer piyasası olan Çin, Hindistan ve Rusya’nin Arap ülkelerinden Türkiye’ye kayması bekleniyor.

Bu degişimin cift haneli rakamlarda olması da beklentiler arasında.

Alman havacılık sitsinin haberinde, havalimanının taşınma sürecine de yer verildi. Haberde, taşınma işlemi, “Havayolu sirketleri ve lojistik firmalarının önünde emsaline az rastlanır cinsten bir görev” olarak niteledi. Atatürk Havalimanı, 48 saat icinde 50 km uzaklıktaki yeni yere taşınacak. Ardından Atatürk Havalimanı yolcu trafiğine kapatılacak. Özel ucaklar ve kargo ucakları alana iniş yapabilecek.