YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

KÜRESEL SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜ

IATA’ya  göre Havacılık sektörünün geleceği 2050 yılında 16 milyara ulaşması beklenen yolcu sayısı ile umut vaat etmektedir. Son rakamlara göre yaklaşık % 400’lük bir artışı temsil etmektedir. Bununla beraber hava yük taşımacılığının da günümüzdeki 50 Milyon Ton’dan 400 Milyon Ton’a ulaşması beklenmektedir.

Yolcu sayısındaki artış RPK (hava trafiği)nin her 15 yılda iki katına çıkması yeni uçaklara olan talebi de beraberinde arttıracak olup, 2035 yılına kadar 33.070 adet yeni uçağın sektörün hizmetin girmesi tahmin edilmektedir. 33.070 adet yeni uçağın 32.430 adedi yolcu uçağı ve 650 adedi kargo uçağıdır.

Yeni yolcu uçağı talebinin % 40’ı yenileme ve %60’ı büyüme amaçlı olup, yeni uçakların adet olarak % 70’i tek koridorlu uçakları temsil etmektedir. Parasal olarak ise yeni uçak siparişleri 5.2 Trilyon USD’lik bir miktara ulaşmaktadır.

Yolcu Uçağı

Kargo Uçağı

2015

18,020

1,560

33,070

yeni yolcu&kargo uçağı talebi

2035

37,710

2,110

Fark

+19,690

+550

Kaynak: Airbus global mapping

Ülkemizin önde gelen iki havayolu taşımacılığı şirketinde de geleceğe dair talepler küresel tahminler ile doğru yönde seyretmektedir.

THY’nin Mart 2017 itibariyle 336 adet yolcu ve kargo uçağı bulunmakta olup, filonun 178 adetini tek koridorlu uçaklar oluşturmaktadır. Tek koridorlu uçakların 110 adedi Boeing 737-800 ve 78 adedi de Airbus A 321-200’dür. THY’nin son yeni uçak alımı planına göre 2023 sonu itibariyle filo sayısının 421’e ulaşması öngörülmekte olup, bu sayının 342 adedini tek koridorlu uçaklar oluşturacaktır. THY 2017-2023 döneminde 169 adet yeni uçak teslim alacak ve ortalama filo yaşını da düşürecektir.

Diğer önde gelen havayolu Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. bünyesinde Toplam 78 Adet uçak mevcuttur. Pegasus Havayolları da vermiş olduğu siparişlerde dar gövdeyi tercih etmiş olup son verilere göre 2022 sonuna kadar 100 adet A 320 ve A 321 ve 5 adet B 737 teslim alacaktır.

Türkiye’de havayolu sektörü büyüme konusunda dünya ortalamasının üç katı bir performans sergilemiştir. Küresel çapta sektörün son on iki yılda büyüme ortalaması %5 civarında iken, Türkiye %15’lik büyüme kaydetmiştir. Türkiye’de sektörde istihdam 2003 yılında 65 bin civarında iken, 2014 yılsonu itibarıyla 187 bini aşmıştır. Son on iki yıl içerisinde sektörün toplam cirosu 12 kat artış ile 2.2 milyar dolardan 26.6 milyar dolara ulaşmıştır.

Artan yolcu sayısı, uçak sayısı, hava trafiği ve  altyapı yatırımları her ne kadar büyümenin umut vaat eden taraflarını yansıtsa da sınırlı olan küresel kaynaklar bu hedeflere ulaşma yönünde de riskleri beraberinde getirmektedir.

Riskler

Küresel Havacılık sektörü filo sayısı, yolcu sayısı ve yük miktarındaki artışlara karşın önümüzdeki 30 yılda ciddi risklerle de karşı karşıyadır.

Terörist saldırılar dışında havacılık sektörünün karşı karşıya olduğu risklerden iş durmaları ve tedarik zinciri riskleri en önemlileridir.

Krizlere rağmen sürekli artarak büyüyen yolcu sayısı havayollarının karlı, güvenli ve sürekli olarak operasyona devam etmesi zorunluluğunu beraberinde getirmekte olup yukarıda belirttiğimiz tüm hedeflere ulaşılması aynı zamanda müşteri memnuniyeti açısından da ters orantılıdır.

Temel risklere ilave olarak artan filo sayısına paralel olarak önümüzdeki 20 yıl içerisinde 500.000 yeni sivil havacılık pilotuna ihtiyaç duyulması, yakıt ekonomisi baskısı nedeniyle kompozit malzemelerdeki potansiyel yapısal sorunlar ve artan otomasyona bağlılık ve siber tehditler gibi henüz teşhisi tam olarak konamamış riskler de sivil havacılığı beklemektedir.

Sivil havacılık sektörünün ticari olarak sürdürebilirliğini sağlama yönündeki saikine rağmen ulusal havayolu taşımacılığı sektörü uluslar arası siyasi, ekonomik ve coğrafi çekişmelerden payını fazlasıyla almaktadır.

Bir sonraki yazımda küresel havayolu taşımacılığının görünümü ve geleceğini kaleme alacağım.

Sağlıcakla kalın

Namık Kemal KEMER

namikkemer@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Rusya’dan ABD’nin gizli uydusuna yakın markaj

ABD ve Rusya arasında dünyadaki gerilim uzayda da en üst seviyelerde…

Mali’den Alman ordusuna uçuş engeli

Alman ordusu, Batı Afrika ülkelerinden Mali'de yeni personelin…

Elon Musk korkunç alışkanlığını açıkladı

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, günlük rutinini anlattığı…

Jet2 uçağında film gibi olay

İngiliz Jet2 havayolunun Manchester seferinden filmleri aratmayan…

THY’den 14 yeni nokta

Türk Hava Yolları tarafından faaliyet raporunda verilen bilgilere…

Army-2022 savaşın gölgesinde sahaya iniyor

Rusya’da başkent Moskova’da askeri ürünlerin sergilendiği…

Havalimanında şok eden kavga

ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Dallas Fort Worth Havalimanı’nda…

ABD’deki Chinook kazasının görüntüleri

ABD’nin Idaho eyaletindeki Salmon Nehri’nde meydana gelen…

Southwest uçağın kabin görevlisi hastanelik oldu

Southwest Havayolları’nın Kaliforniya’ya yaptığı uçuşta…