YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

GELİYOLAR..

26.03.2018

Tüm insanlığı etkileyecek gelişme olarak bakılan malumunuz yapay zeka, her gün-her saat bir adım öteye gitmeye devam ediyor.

Bilim insanları bu gelişmeyi hem iyi, hem de çok tehlikeli bir gelişme olarak yorumluyor.

Fakat çok yakın gelecekte, hayatımızın tam ortasına oturacak olan yapay zeka, aslında kısmen çok uzun zamandır hayatımızın ciddi bir parçası durumunda.

En basitinden; İstanbul’un metro ağında son açılan hatta olduğu gibi dünyanın pek çok noktasında yıllardır kullanılan sürücüsüz metrolar gibi, sürücüsüz araçlar gibi, “Siri” gibi, elinizdeki çeşit çeşit akıllı telefonlar gibi, bayağı bir zamandır haşır neşiriz bu arkadaşlarla.

Robotlar deseniz, zaten uzun süredir hayatımızın bir parçası. Mesala süpermerketlerde kendi işinizi gördüğünüz insansız kasalar.

“Hoş geldiniz” diye karşılayıp, ödeme sonrası poşetinizi almanızı hatırlatıp, sizi “teşekkür ederek” uğurluyorlar.

Ben, insansız kasanın hemen arkasında çalışan ve o sesleri duyan kasiyer olsam, uyuz olurdum. Çünkü duyduğum o sesler benim işsizliğe adım adım yaklaşmamın sesinden başka bir şey değil.

Dedim ya, bunlar en basiti. Az kaldı, doktorunu bile icad ediyor adamlar. Hem de hata yapma şansı canlı doktora göre sıfır düzeyinde olanından.

E, sağlık sektörüne baktığınızda zaten yıllardır yapay zekaya teslim olmuş değil miyiz?

En ufak rahatsızlığımız da bizi direk emar çekilmeye göndermiyorlar mı?

Emar’ı kim çekiyor?

O aletin başındaki arkadaş sanıyorsanız, eli kulağında çok yakında onu da görmeyeceğiz, tamamı insansız olacak.

Afrin Operasyonu’nda milli İHA’lar ve SİHA’ların sergilediği başarı her gün yazılıp çiziliyor. Pilotları nerede?

Hiç unutmam, 2000 yılında Boeing’in dünya genelinde sınırlı sayıda gazetecinin davet edildiği Boeing medya turunda o dönemin başkanı Phil Condit, havayolu işletmelerinin en büyük sorunu olan maliyet düşürümü konusuna nasıl hazırlandıklarını anlatmıştı.

Kompozit gövdeyi, koltukların inceltileceğini, vs. ilk kez orada duymuştuk en yetkili ağızdan.

Ve en çarpıcı kısmını sona bırakmıştı Boeing’in başkanı, “En yüksek maliyeti her zaman kokpit (pilotlar) oluşturmaya devam edecek. Biz kokpitimizden pilotu çıkarmaya teknoloji olarak hazırız. Tek sorun insan psikolojisi. Ön görümüz ise bunun önümüzdeki 50 yılda çözüleceği doğrultusunda” demişti.

Bindiğimiz araba havalimanına sürücüsüz gitmeye başladığında, muhtemelen bineceğimiz uçağın kokpitindeki pilotun, kabindeki görevlinin yapay zeka olduğunu kabul etme sorunu ortadan kalkmış olacak.

Bence Condit tek şeyde yanılmıştı o gün, verdiği tarihte.

Bu iş 2050’ye kalmaz. Gelişmelere bakarsak çok yakında yeni bir işsiz kitlesi doğacak.

Hem de öyle böyle değil. İşletmeciler haklı olarak yapay zekayı seçecek.

Sendika istemez, grev programlanmasında yok, karnım ağrıyo demez, yorgunum ayarları hiç yüklenmemiş, yemez-içmez, para-pul, zam istemez. Uzatın listeyi uzatabildiğiniz kadar.

E, hangi patron buna hayır der?

Uçak üretiminde yıllardır robotlar devrede değil mi?

Çok ilginç bir yakın gelecek bekliyor bizi.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları