YAZARLAR

Slide thumbnail

MEMNUNİYET VE KAYGI BİR ARADA

10.06.2019

İstanbul Atatürk Havalimanı, trafiğini İstanbul Havalimanı’na bıraktıktan sonra köşesine çekilmiş gibi gözükse de bildiğiniz gibi kargo uçuşlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Kargocu arkadaşlarla konuştum. AHL’de trafiğin sadece kargo uçuşlarına kalmasından hem memnunlar, hemde kaygıları var.

Taşınma sonrasında AHL’ye giden yoldaki trafiğin yok seviyeye inmesi, personel kapısından büyük bir rahatlıkla aprona ulaşmaları, motor çalıştırdıkları gibi pist başına varmaları, yaklaşmaya geldiklerinde hiç beklemeden inişe geçmeleri, taksi de sıfır zaman kaybı, park sorununun yaşanmaması, kargonun uçaktan rahat apron trafiği içerisinde sorunsuz hızlıca boşaltılması gibi öne çıkan unsurlar işlerini kolaylaştırmış durumda.

Personelin yanı sıra bu durum yakıt giderlerinde ki düşüşler nedeniyle  işletmelerin de hoşuna gitmeye başlamış vaziyette

Fakat tüm bu güzelliklerin yanında ciddi kaygı ve sorunları da var.

Neredeyse yok seviyesinde iniş-kalkış trafiği, bölge sakinlerinden başta martılar olmak üzere kuşların istilasına uğramaya başladı.

Apronda dinmek bilmeyen motor sesleri, bu kanatlıları havalimanından uzak tutarken, şimdilerdeki sessizlik neredeyse kuşların ev sahipliğine dönüşmek üzere.

2000 yılına girdiğimiz gece olası digital sorunlar nedeniyle dünya genelinde olduğu gibi Ahl’de yaklaşık 2 saat kadar iniş-kalkış durmuş ve havalimanının sessizliğinden faydalanan yüzlerce martı eski adıyla 06-24 pistine çökmüştü.

Benim de içinde bulunduğum ve kokpitinde tanık olduğum kalkışta A340’ı yüzlerce martı yerden kalkan bir perde gibi sarmalamış ve hem biz hemde İstanbul o geceyi kazasız belasız atlatmayı başarmıştık.

Aslında biz kalkmadan önce pistte bir DHMİ aracı koştursaydı, milenyum gecesi böylesi bir tehlike yaşanmayacaktı.

O nedenle diyorum ki, bu işin şakası yok.

Malum başta martılar olmak üzere bölgenin kanatlı sakinleri Atatürk Havalimanı’nı sakin görmesini çok sever.

DHMİ’nin şimdiler de Atatürk Havalimanı’nda kuş meselesine eskisinden çok daha fazla dikkat etmesi ve önlemlerini ona göre artırması gerektiği net bir şekilde ortada.

Aman diyeyim boş havalimanın da ihmalkarlık nedeniyle bir kaza yaşanmasın.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları