YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

YENİ-YEPYENİ

09.04.2018

Geçtiğimiz hafta THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bir kez daha İstanbul’un 3.havalimanıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Fakat, Aycı’nın bu açıklaması diğerlerine göre oldukça farklıydı.

İlk kez yeni şeyler duyduk.

Mesela öne çıkan başlıklar arasında diyemeyeceğim, çünkü hepsi birbirinden önemliydi.

Yeni havalimanın da daha büyük bir alanda karşımıza çıkacak THY. Terminal işletmeciliğine soyunacak. Turkish Cargo ve Anadolujet ayrı ayrı şirketler haline getirilecek. Launge ve ikram da çok farklı konseptlerle karşımıza çıkacak. Yakında açıklanacak olan 10+5 yıllık Singapurlu yeni ikram şirketi ortaklığında yepyeni tadlarla karşılaşıcaz. Anlaşmaya varılan yeni ikram şirketi SATS, özellikle Asya mutfağına hakim lezzetleriyle THY koltuklarına taşınacak.

Taşınma sürecinde yaşanılması zorunlu olana da dikkat çekti Aycı. Mesela bir süre yemekler THY’nin Atatürk Havalimanı’ndaki ana mutfağında hazırlanacak, buradan yeni havalimanına taşınacak.

Bu zor işin üstesinden gelebileceklerinin altını ise, “aynı uygulamayı daha önce Sabiha Gökçen için yapmıştık” hatırlatmasıyla çizdi.

Bu konudaki tek kuşkumsa, yeni havalimanından yapılacak olan uçuş sayısının İSG’den yapılanla kıyaslanamaz boyutta olacağıdır.

Yeni havalimanı inşasında keşke mutfakta aynı parelelde yürüyebilseydi. Yemek bu, hiç şakası olmaz. Neyse işin ulaşımdaki hijyen boyutu da dahil, her türlü önlem planlanmıştır diye düşünüyorum..

Devam edelim ve gelelim en hoş kısmına.

Hoş olması, görselliğin öne çıkmasından kaynaklı.

Aycı, yaklaşık 2 yıldır hazırlıklarını yaptıkları kabin personelinin üniformalarını tasarlayan İtalyan modacı Ettore Bilotta’nın çalışmalarında sona gelindiğini söyledi.

Hatta bir kısmı kabin görevlilerinin üstünde, bazı uçuşlarda denenmeye başlanmış bile. Kıyafetler hakkında fazla detaya girmeyen Aycı, renk hakimiyetinin bayrak rengi tonlarında olacağıyla yetindi.

En merak ettiğimse bu. THY gibi önemi bir havayolu, dünya havalimanlarında kabin görevlilerinin üstünde taşıdığı kıyafetlerle temsil edilecek.

Mesela dünyanın hangi havalimanında olursanız olun hemen hemen tüm yolcuların tanıdığı bazı şirketlerin kıyafetleri vardır. Onlar havalimanına yolu düşen çok kişinin hafızasında kayıtlıdır.

THY yeni kıyafetlerinde böyle bir vurgu yapabilecek mi, bakalım hep birlikte göreceğiz önemi çok yüksek bu sürprizi.

İlker Aycı bu açıklamalarında önemli bir konuya daha dikkat çekti.

Yeni havalimanında tam verimliliği bir kış, birde yaz sezonu geçirdikten sonra almaya başlanacağını söyledi. Anlaşılan şu ki, yeni havalimanında sadece THY’nin tam olarak oturması minimum bir yıl alacak.

Genel Müdürlük binası şu anki yerinde hizmet vermeye devam ederken, belli bir süre uçakların bakımları İstanbul Atatürk’te yapılmaya devam edecek.

Bu anlamdaki taşınmanınsa henüz bir tarihi yok.

Aycı’nın bu içten açıklamalarından anlıyoruz ki, taşınma süreci ne kadar zorlu olursa olsun sonunda karşımıza bambaşka bir THY ve bambaşka sürprizler çıkacak.

Hepsini merakla bekliyoruz.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları