YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

ELTON JOHN..

Bu yıl 11’ncisi düzenlenen İstanbul AirShow kapılarını açıyor.

Kapılar açılacak açılmasına da, o kapılar bu yıl hiç olmadığı kadar zorluklarla açılıyor.

“Zorluk” derken, sakın yanlış anlaşılmasın. “Zorluk” 11’nci İstanbul AirShow’da içeride değil, dışarıda yaşanıyor.

Şöyle ki..

Bir önceki 2014 İstanbul AirShow’a oranla bu yıl fuara gelecek uçak sayısı kendisini ikiye katlayacak ve 70’in üstüne çıkacaktı.

A380-A350’ler, B747-8, B787’ler, tüm serisiyle Embraer’ler, kısaca dünya uçak piyasasının babaları daha 2014 fuarı kapılarını kapatırken kontratlar bile imzalamıştı.

Mesela bir önemli fark daha yaşanacaktı 2016 İstanbul AirShow’da..

İkinci el uçak pazarı kurulacaktı. Broker’ların kendi teklifiydi bu. 2014’deki hareketlilik iştahlarını kabartmış ve böyle bir karar almışlardı.

11’nci İstanbul Airshow yüksek katılım ve böylesi yenilikleriyle Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’na son yaklaşmaya girdiğinde olmayacak olaylar meydana geldi.

AHL’ye düzenlenen hain saldırı, fuara katılacak yabancılarda şok dalgası yarattı.

Atatürk Havalimanı’nın, benzer saldırının yaşandığı Belçika Zaventem Havalimanı gibi aylar sürmeden 24 saat içerisinde izleri silmesi, uçuşların hiç bir şey yaşanmamış gibi normale dönmesi bile yabancı katılımcıların üstündeki şok dalgasını atlatmaya yetmedi.

Ardından 15 Temmuz kalkışması İstanbul AirShow’un tam anlamıyla tuzu-biberi oldu.

Ta, 2014’de yapılan kontratlar ardı ardına iptal edilmeye başladı. Katılımcılar iptal gerekçelerini “güvenlik” olarak göstedi.

İkna görüşmelerinde harcanan yoğun çabalar sonuç vermedi de değil. “Güvenli” olduğumuz her dilde anlatıldı fuarın iki emektarı Müşfik Işık ve Feyzan Erel tarafından katılımcılara. Hatta bildiğim kadarıyla araya devlet yetkilileri ve THY bile girdi “Güvenliyiz” görüşmelerinde.

Sonuç bu; 70 hava aracı beklenirken, yaklaşık 27 hava aracı yer alacak.

Neden? Gerekçe; “Güvenlik!.”

Peki şimdi bu üreticilere şunu hatırlatmak lazım. Hergün onlarca kez Atatürk Havalimanı’na inip kalkan uçaklarınız güvenle evlerine dönmüyor mu?

Bakın geçtiğimiz aylarda Antalya’da EXPO 2016 vardı ya. Orada da benzer sıkıntılar yaşandı.

Fuarda, dünyanın gelmiş-geçmiş en iyi 100 sanatçısı arasında 49. sırada yer alan İngilizlerin, Londralı “Sör” ünvanlı pop/rock şarkıcısı Elton John bir konser verdi.

Konserinin arasında coşkulu kalabalığa aynen şunu söyledi: “Buraya davet edilip de, güvenlik gerekçesiyle katılmayanlar olduğunu biliyorum. Onlara bir sözüm var; Neler kaçırdığınızı bilmiyorsunuz..”

Budur.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları