YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

MÜTHİŞ ÇALIŞMA

Geçtiğimiz haftanın flaş gelişmesi, Kuzey Avrupalı Finlandiya’nın bayrak taşıyıcısı Finnair’de yaşandı.

Havayolu yolcularından uçağa binmeden önce tartılmalarını rica etti. Bu öyle “illede tartılacaksınız” gibilerinden bir uygulama değil, aksine rica.

Çünkü şirketin uygulamaya çalıştığı önemli bir çalışma var ortada.

O da şu; Uçakların yıllar önce yapılan ortalama insan ağırlığı hesaplarının yeniden güncellenmesine dikkat çekmek.

Aslında hiçte haksız değiller. Çünkü o zamanlar yapılan ağırlık hesaplama ortalamasının üstüne çıkmış durumdayız.

Yeni neslin en önemli sorunu olan obezite veya aşırı kilo sorunu, “su içsem yarıyor” dönemi, bu hesaplamaların yapıldığı zamanlarda bu kadar hızlı değildi.

Bunu bilim insanları da söylüyor. Üstelik söylemekle de kalmayıp, önümüze tuğla gibi gerçekliğini kanıtlayan deliller sunuyor sürekli.

İşte fotoğrafa bu açıdan baktığımızda, Finnair’in başlattığı çalışma inanılmaz derece akıllıca. Çünkü güvenli uçuşumuz açısından uçak içi ağırlık hesabı su götürmez bir gerçek.

Avrupa’nın bu medeni insanları “gönüllülük” esas olmak üzere, uygulamayı da son derece medenice götürüyorlar. Amaçları ağır insanlardan daha fazla para almak değil.

Hepimizi yakından ilgilendiren yakıt ve ağırlıkla ilgilli yeni bir hesaplamanın peşindeler.

Finnair’in iletişim direktörü Päivyt Tallqvist konuyla ilgili açıklamasında, “Havayolları uçağın ve bagajların kaç kilo olduğunu biliyor, ancak yolculara dair en ufak bir fikri yok” diyor.

Son derece ikna edici değil mi?

Üstelik bunu dürüstçe yapıyorlar. Mesela banko önünde durduğumuz zeminde yapacakları bir değişiklikle biz farkına varmadan ağırlığımızı ölçebilirlerdi.

Hiç kimsenin de ruhu duymazdı. Açığa çıkarsa da “güvenlik gerekçesi” diye açıklarlardı. Çünkü adamlar kiloludan daha fazla para alma yolunda değiller.

Genel güvenlik için teknik hesabın güncellenmesi peşindeler.

Yolcuların toplam ağırlığına dair güncel veri edinebilmek için şimdiye kadar 180 gönüllü tartılmış, ancak toplam 2 bin gönüllüye ihtiyaç var.

Bence bu uygulamaya, THY’de dahil olmak üzere Avrupalı dünya hava ulaşımında söz sahibi olan tüm hava yolları destek vermeli, katılmalı. (Avrupalı diye ayrıştırmamın nedeni obeziteyle başı dertte olan ABD’yi kenara koymak. Çünkü onlar açışından bu durum çok daha farklı bir sorun.)

Ve alınacak sonuçlarda uçak içi yolcu ağırlığı günümüz nesline göre yeniden hesaplanmalı. Çünkü bunun hepimize faydası var.

Tabi, “sen daha ağırsın” diye yolcudan daha fazla para almanın peşinde koşmanın insanlık suçu olacağını unutmadan.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..


Yazarın Diğer Yazıları