YAZARLAR

BUYRUN YENİ FİYATLARA

21.03.2022

Yakıt fiyatlarındaki baş döndürücü zamlar sonunda havaya da yansıdı.

THY’nin iç hatlarda bilet fiyatları hatırı sayılır şekilde zamlandı.

Mesela; İstanbul-Bodrum hattında kış sezonunda daha bir hafta öncesine kadar en düşük 360, en yüksek 430 tl arasında seyreden bilet fiyatları şimdi (kış sezonunda) 500 ve 700 tl seviyesine oturdu. (Aynı karşılaştırmayı Antalya hattında yaparsak, tek fiyat var; 699,9 TL)

Şimdi..

Bu zamlar beklenen zamlardı.

Aslına bakarsanız bu fiyatlar karayolu ulaşımına göre halen daha makul sayılabilir düzeyde.

Mesela aynı hatta (İstanbul-Bodrum) otobüse binmeye kalkarsanız 400 tl civarında.

Kendi aracınızla yola çıkarsanız İzmir otoyolu üzerinden en düşük 1.460 tl, yok ben eski yoldan gidicem derseniz net 1.100 tl yakıt gideriyle Bodrumdasınız.

Yolda yiyip-içtikleriniz bu rakama dahil değil.

Tabi, THY’nin 700 ve 500 tl seviyesindeki bu tek yön bilet fiyatları en düşük sezon kabul ettiğimiz bu kış günleri için geçerli.

Bu gidişata göre yaz aylarında bu rakamlar çok rahat yine tek yönde 1.200 tl’den başlayacaktır. (Bu sezonda bile İstanbul-Antalya hattında aynı gün yer bulma şansınız neredeyse yok.)

Eğer yaz aylarında yola çıkacağım tarihler bellidir diyorsanız, şimdi davranmanın tam zamanı.

Şu aralar THY’nin internet sitesinden yaz boyu hafta sonu-hafta arası tüm uçuşları (yüksek sezonun altın günü olan Cuma’lar da dahil) 699,9 tl’den satışa çıkmış durumda.

(Her ne kadar THY’nin bilet zammından sonra tavan fiyatı 700 tl olarak açıklandıysa da) ben bir hatırlatma yapayım; Bu fiyatlar maksimum bu ay sonuna kadar geçerli olacaktır.

Günümüzde tam anlamıyla borsaya dönen erken bilet alma olayı, uçuş tarihlerini önceden kestirebilenler için büyük kazanç sağlayacak duruma geldi.

Çünkü geçen yılla bu yıl arasındaki makas yüzde 100’ün üzerinde açılmış durumda.

Bilet tavan fiyatları geçtiğimiz yıl 450 tl olarak belirlendiği halde 550-650 tl’den aşağıya bilet satın alana pek rastlanılmamıştı.

Şikayetler ayyuka çıkmasına rağmen denetleyici SHGM duymamazlıktan geldi.

Açıkçası geçen yıl SHGM’nin bu kayıtsızlığına bayağı tepki göstermiştim.

Ama şimdiden söz veriyorum; Her hafta yakıta zam gelen bu ortamda (yaz ayları için) yeniden bilet tavan fiyatı belirlenirse ve o tavan delinirse, asla sesimi çıkarmayacağım.

Yakıt fiyatlarındaki artışın arabamızdaki tavanı delik-deşik ettiği günlerde, bilet fiyat tavanını Türkiye’nin en yüksek binası hangisiyse onun tavanına göre bile ayarlasalar o tavanı da darmadağın edeceği şimdiden belli.

İki yılın arasında 5 yıl yaşanmışlığın olduğu ortamda kime ne denilebilir?

Her şeyin çılgınca fiyat artışı yaşadığı dönemde, seyahat için ciddi paralar ödemeye hazır olun.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları