YAZARLAR

HANGİSİ GERÇEK?

26.09.2022

Yaklaşık iki hafta önce Rusların NASA’sı olarak bilinen Roscosmos Başkanı Yuri Borisov ilginç bir açıklama yaptı.

24 yıllık istasyonun tehlike arz ettiğini ve artık amacına uygun olmadığını söyledi.

Routers’e konuşan Borisov, “UUİ teknik olarak bütün garanti sürelerini aştı. Bu son derece tehlikeli ve ömrünü tamamladı” diyen Roscosmos Başkanı, ekipman arızalarının başladığını ve çatlakların meydana geldiğini açıkladı.

1998 yılında hizmete girdiğinde sadece 15 yıl dayanacak şekilde tasarlanan UUİ’nin bugün 24 yaşında olduğunu düşünürsek, Roscosmos başkanının bu çıkışı hiçte mantıksız gözükmüyor.

Birde buna hemen hemen her ay UUİ’den gelen arıza haberlerini de ekleyince uzaydaki istasyonun son döneme girdiği ortada.

1986 yılında Rusların inşa ettiği ve göreve aldığı Mir Uzay istasyonu 15 yıllık görev süresini doldurup 2011 yılında atmosferde imha edilmesiyle, Amerikalılarla birlikte UUİ’de uzay çalışmalarını sürdürürken, Ukrayna savaşının başlamasıyla şartlar değişmişti.

Rusya kendisine uygulanan yaptırımlar nedeniyle UUİ programından ayrılacağını ve kendi istasyonunu kuracağını da açıkladı.

Şimdi..

Aslına bakarsanız uzayda çeyrek asra yakın beraber olan ABD ve Rusya bu süre içerisinde dünyada sürekli kapışmaya devam etti.

Ortalıkta Elon Musk, Jef Bezos gibi uzay girişimcilerinin de olmadığı yıllarda ABD kapattığı uzay mekiği programı nedeniyle uzaya çıkışlarında tabiri yerindeyse Rusya’nın kucağındaydı.

Astronotlarını, yaşamsal önem taşıyan kargolarını, uzun yıllar Rusların fırlattığı araçlarla taşımaya devam etti.

Hatta son olarak daha üç gün önce Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Soyuz MS-22 uzay aracıyla iki Rus kozmonot ve bir ABD’li astronot UUİ’ye gitti.

Yani, dünyada ABD ve Rusya’nın resmi olmasa da Ukrayna üzerinden savaşa girdiği şu günlerde bile uzaydaki birlikteliği tam gaz devam ettiğine göre..

Ömrünü dolduran UUİ sonrası için nasıl bir çalışma içinde olduklarını da bilmemiz mümkün değil.

Özetle..

Hemen hemen tüm ülkeler Ukrayna savaşı nedeniyle dünyada Rusya’ya kapılarını kapatırken, UUİ’de Avrupalı, Asyalı, Japon ve birkaç ay sonra Suudilerin bile göndereceği ekiple uzayda birlikteliği devam ediyor.

Dünyadaki savaşları açlık, enerji, ekonomik ve soğukla mücadele krizlerine neden olurken, uzayda barış içinde yaşanabiliyorsa..

Bunun hangisi gerçek anlayabilen var mı?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları