YAZARLAR

Slide thumbnail

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA ŞAŞIRTAN CUMARTESİ

12.11.2018

İstanbul Havalimanı daha tam anlamıyla operasyonlara başlamamasına rağmen yabancı gözlerin ilgi odağına oturmuş görünüyor.

Şöyle ki..

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul Havalimanı’ndaydım, dolaşıp ne var ne yok diye bakınıyorum.

Etrafı incelerken gözüme yabancı bir grup ilişti.

Saydım, 17 kişiler. Başlarında da bir rehber var. Fakat rehber havalimanı çalışanı veya bu gezi için görevlendirilmiş biri değil, bildiğiniz tur rehberi.

Yanında da iki İGA görevlisi var. Onlar teknik detayları veriyor, tur rehberi gruba anlatıyor. Dinleyen 17 kişilik ekip belli ki çok etkilenmiş, meraklı gözler-kulaklar  açık her türlü detayı pür dikkat dinliyor.

Bilgilendirmenin ardında terminali dolaşmaya başladılar. İzliyorum, yerden tavanlara hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmadılar. Her köşeyi fotoğrafladılar.

Uygun bir anda rehberin yanına yanaşıp, hangi ülkeden geldiler soruma, Malezya’dan diye cevapladı ve devam etti: “Ziyaretçiler Malezyalı inşaat mühendisleri. Aslında İstanbul turu programında bu ziyaret yoktu. 40 kişilik bir gruplar. Aynı grupta bulunan bu 17 kişi özel olarak İstanbul Havalimanı turu yapmak istedi. Bizde ek bir programla kendilerini buraya getirdik. Diğer grup şu anda İstanbul turuna devam ediyor.”

Sonra mühendislerden biriyle konuştum. Terminalden çok etkilendiklerini açıkça ifade etti. Buraya zaman ayırdıkları içinde doğru tercih yaptıklarını söyledi.

İstanbul Havalimanı’nda yaşanan bir Cumartesi günü böyleydi.

Yolcu olmadıkları halde, dünyanın bir ucundan kalkıp İstanbul’u ziyarete gelen Malezyalıların tur programına, kendi istekleri üzerine İstanbul Havalimanı da eklenmişti.

ISL, uçuş trafiğin de şimdilik radarlara tam oturmasa da, meraklılarının radarına çoktan girmiş bile.

Şimdi sıra alelaceleye getirmeden, iyi bir zamanlamayla İstanbul Havaliman’nda yepyeni bir başlangıçta.

Umarım bu zamanlama da bir hata yapılmaz, böylesine güzel bir eser acelenin kurbanı olmaz.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları