YAZARLAR

PARİS’TE TUSAŞ SÜRPRİZİ

26.06.2023

Kimileri Farnborough dese de, dünyanın en güçlü arenası olarak kabul edilen Paris Airshow pandemi nedeniyle 4 yıl sonra dünya havacılığını tekrar bir araya getirdi.

AirTürkHaber, bu önemli buluşmayı Le Bourge’den yaptığı yayınlarla kamuoyuna başarıyla duyurdu.

Şunu çok açık ifade edebilirim ki bu yıl Paris Airshow’un dünya markaları arasına giren ağır toplar arasında TUSAŞ da vardı.

Fuarda her yıl biraz daha büyüyen kariyeriyle TUSAŞ, çok sayıda ülkenin savunma heyetlerini ağırladı.

İlgi öylesine yoğundu ki aynı anda hem alt kat, hem de üst katta toplantılar yapılırken, şalenin terasında görüşme sıralarını bekleyen heyetlere tanıklık ettik.

Basına kapalı gerçekleşen çok sayıdaki görüşmelerde kulağımıza gelen önemli bir anlaşma da yapıldı Paris’te.

Napoli merkezli havacılık ve uzay şirketi Magnaghi Aeronautica S.P.A HÜRJET Blok 0 ve Blok 1’in iniş takımlarını geliştirme ve üretimi için stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Eskiden savunma sanayi için peşinde koştuklarımızın şimdi peşimizde koşmalarına ve hatta bunların arasında artık bizim seçme şansımızı kullanmak için ağırdan aldığımıza, onlarında bu durum karşısında bizimkileri “ikna edebilmek” sarf ettikleri yoğun çabaya tanıklık ettim.  

Bu başarı tabi ki tesadüfen gelişmedi..

Özellikle 1 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adını KAAN olarak dünyaya duyurduğu özgün tasarıma sahip milli muharip uçağımızla başarısını zirveye taşıyan TUSAŞ’ın üstündeydi Paris’te meraklı gözler.  

Ve o tüm meraklı gözlere TUSAŞ bir sürpriz daha yaptı Paris’te..

İlk kez görücüye çıkardığı 11 tonluk, 21 kişilik T925 genel maksat helikopteriyle “ağır abiler” arasında bizde varız dedi.

E, hal böyle olunca; Gökbey, Şimşek, İnsansız Kargo Helikopteri, Anka, Aksungur, Hürjet, Atak 2 gibi ürünlerin sergilendiği statik alandaki başköşede ağabeylik eden T925 bütün ihtişamıyla selamladı dünya havacılığını Paris’te.

Dünya savunma sanayinin devleri arasında vazgeçilmez olduğunu gözler önüne serdi TUSAŞ.

Açık konuşalım; Şimdiye kadar defalarca yerinde takip ettiğimiz Paris Airshow’da bir gazeteci olarak bizimde kanatlarımız daha bir heybetli açıldı bu yıl.

2025’te Paris Airshow’da çok daha güçlü sürprizlerle dünya arenasına çıkacağımızın güçlü mesajlarını alarak ayrıldık fuardan.

Hepinize iyi bayramlar, iyi uçuşlar olsun..

(Bu başarının altına Anadolujet’i yazmak yakışmazdı, “Has Anadolujet” haftaya.)

Yazarın Diğer Yazıları