YAZARLAR

SHGM DUR DEDİ

20.01.2019

Herşey aklıma gelirdi de, bu mümkün değil..

Sabiha Gökçen Havalimanı’na resmen, yani resmi makamdan “Dur” denildi.

Açıklama böyle olmasa da, okunduğunda Türkçesi bu.

SHGM Genel Müdürü Bahri kesici imzalı, tarihe geçecek olan açıklamanın orjinali ise şu;

“Malum olduğu üzere, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasite yetersizliği nedeniyle yaşanan sıkıntıların önüne geçilmek üzere kapasitenin etkin kulanımı için ilgili kural ve esaslar belirlenerek ilgi yazı ile bildirilmişti.  

Halen devam etmekte olan bakım faaliyetleri ve yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yerli/yabancı, tarifeli/tarifesiz, dönemsel/münferit olarak mevcut uçuş izinlerinin üzerine ilave frekans/yeni hat uçuş izin başvuruları bu aşamada Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilemeyecektir” 

Şimdi bu nereden çıktı?

10 yıldır pisti yapılmayan, 6 yıl sonra hadi yapalım denilen, 4 yıl geçmesine rağmen bitmeyen-bitecek gibi de görünmeyen 2’nci pist sürecini, gelişen yolcu emniyeti açısından değerlendirmeyen-görmeyen SHGM’ye ne oldu?

Pisti bitirmenin SHGM’nin işi olmadığını tabiki biliyorum. Ama yukarıda yazılı bu kararı SHGM alıyorsa eğer, sormazlar mı SHGM’ye niye HEAŞ’ı, DHMİ’yi uyarmadın 10 yıldır yapılmayan pistin akıbetiyle ilgili diye?

Bakım faliyetleri ve yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle SHGM’nin “dur” dediği Sabiha Gökçen’in mevcut şartlarıyla yolcu kapasitesi 41 milyon.

Peki Sabiha Gökçen’in henüz ulaştığı rakam ne?

35,5 milyon.

Yani SHGM’nin işaret ettiği bulguya ulaşılabilmesi için 5,5 milyon yolcunun yakalanıp geçilmiş olması lazım.

Böyle bir durum olmadığı gibi daha da ilginci var..

Kapasitesini etkin kullanamadığını düşünen SHGM’nin “dur” dediği havalimanı; “Yolcusuna Zaman Kazandıran Havalimanı Projesi”yle “İyi Fikir Ödülü”nü aldı.

Yetmedi, E-Pasaport uygulaması ile Teknoloji Kaptanları Ödülleri’nde 3 ödüle layık görüldü.

O da yetmedi, 4 Ocak’ta dünyanın en büyük tarifeler ağı ve seyahat durumu verilerine sahip olan İngiltere merkezli OAG tarafından açıklanan rapora göre 2019 yılında elde ettiği %83.4’lük zamanında kalkış oranı ile “major havalimanları” kategorisinde dünyanın en dakik havalimanı ünvanını alarak birinci oldu.

Bu yarışta geride bıraktığı havalimanları ise; Minneapolis, Detroit,  Miami, Sao Paulo, Charlotte, Phoneix, Doha, Houston, Las Vegas, Tokyo, Bangkok, Roma, Orlando, Viyana, Boston, Fort Lauderdale, Sidney, Melbourne ve Zürih.

Devam edelim..

Yine SHGM’nin aldığı karardan tam 3 gün önce, terminal binası Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (U.S. Green Building Council) tarafından verilen LEED sertifikasını Gold seviyesinde almaya hak kazandı.

Havalimanı böylece en çok tercih edilen yeşil bina sertifikasyon sistemi LEED’e sahip olan dünyadaki sayılı havalimanlarından biri oldu.

Bunların hepsini çok önce değil, geçtiğimiz 60 gün içerisinde yaşadı Sabiha Gökçen.

Şimdi, Bahri Kesici imzalı bu kararı SHGM Sabiha Gökçen’e “Dur” dedi diye mi okuyalım, yoksa dünyanın ödül üstüne ödül verdiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nı, hızla gelişen Türk havacılığını SHGM cezalandırdı diye mi?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları