YAZARLAR

Slide thumbnail

THY YOLCULARINA NASIL AÇIKLADI?

11.03.2019

Geçtiğimiz hafta Türk Hava Yolları’nın TK824 sefer sayılı Beyrut-İstanbul uçuşunda yaşananlar dikkatleri bir kez daha THY’nin kokpitine çevirdi.

A330 tipi uçağın kaptan ve first officer’ı arasında yaşanan tartışmadan dolayı uçuş yaklaşık 7 saaat rötarlı gerçekleşti.

Aslında öğrendiklerimize göre kokpitteki tatsızlık İstanbul-Beyrut uçuşunda başladı ve havalimanına indikten sonrada devam etti. Artık neler yaşandı bilmiyoruz ama, tartışmanın boyutu kaptan pilotun “ben bu arkadaşla uçmuyorum”a kadar vardığına göre, durumun ciddiyeti ortada.

Çünkü sonuçta kaptan pilotun yurt dışından İstanbul’a yapacağı bir uçuşu, böylesi bir nedenle iptal etmesinin Türk Hava Yolları’na gerek maddi, gerekse prestij açısından kaybının hangi seviyelerde olduğunu bildiği muhakkaktır.

Demek ki tartışmada yaşanan gerginlik oldukça üst seviyedeydi ki, kaptan pilot herşeyi göze alarak bu kararı verdi ve uçuştan vazgeçerek uçağı terk etti.

THY uçağının yolcuları bu nedenle 7 saatten fazla rötar yaşadı. Birde uçuşun Beyrut-İstanbul olduğuna bakarsak, karşımıza THY’nin transit yolcuda iddialı hatlarından biri olduğu çıkıyor. O nedenle pilotların tartışmasının yarattığı domino etkisini şimdilik bilemiyoruz.

Peki kaptanla first arasında ne oldu da bunlar yaşandı?

İddia, kaptanın first’ün uçuş performansını beğenmediği yönünde. First’ün ise kaptana verdiği cevaplarla durumun geri dönülemez hale geldiği şeklinde. Belki de stund by pozisyonundaki first’ün uçuşa çağrılması da sinirlerini germişti, bilemiyorum.

Peki, kokpitte ki hiyerarşiye ne oldu? Öyle ya THY’nin yıllardır bilinen kokpit hiyerarşisin de gelinen son durum bu mu?

THY yönetiminin yakın geçmişte aldığı bir dizi yeni kararlar, first’lere verilen yetkiler, kaptan otoritesini iyiden iyiye bitiriyor mu?

AirTürkHaber olayın yaşandığı gün isimlerini açıklamıştı. Burada tekrar yazmanın kimseye faydası yok. Fakat bilenler biliyor olayın kahramanı erkek kaptan ve kadın first officer’ın kim olduklarını.

Yazıyı yayına verdiğimiz ana kadar, THY’nin konuyla ilgili soruşturma açıp-açmadığını henüz bilmiyoruz.

Bu olayın bize gösterdiği; THY’nin kokpit hiyerarşisinde ciddi bir türbülansa girmiş olduğudur. Bunun böyle süremeyeceğini de THY tepe yönetimi hepimizden daha iyi biliyor. Bakalım çözümleri nasıl olacak?

Öte yandan, TALPA’nın THY tandanslı çiçeği burnunda yönetimi bu konuda bir açıklama yapacak mı?

Diğer merak ettiğim önemli noktaysa, ortada uçuşu engelleyecek bir teknik arıza olmamasına rağmen THY’nin bu 7 saatlik rötarı Beyrut-İstanbul yolcularına nasıl açıkladığı.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..Yazarın Diğer Yazıları