YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Geçtiğimiz hafta İstanbul’u birkaç dakikada yaşanılmaz hale sokan hava olayından anlamamız gereken, artık hiçbir şey eskisi gibi değil.

Yep yeni, hiç alışık olmadığımız türden bu hava olaylarına alışmamız gerektiğini meteoroloji uzmanları en uygun dillerle anlatıyor, “bundan sonra böyle, alışmalıyız” diyor..

Alışıcaz alışmasına da, nasıl?

Şartlar sadece sağnak yağmurla sınırlı değil. Yanınızda şemsiye, arabanızın bagajında lastik çizme bulundurmanın, yaşadıklarımıza çözüm olmayacağı ortada.

Yerde yine bir nebze de olsa kendimizi bir şekilde güvene alabiliriz fakat havada durumun ne kadar tehlikeli olabileceğini yine hiç alışık olmadığımız türden görüntülerle tanık olduk.

Atlasglobal Havayolları’nın Airbus A320 tipi uçağı İstanbul-Ercan uçuşu için kalkışının hemen ardından yakalandığı dolu fırtınasında nasıl tanınmaz hale döndüğünü indiğinde gördük.

Burnu, kokpit camları, kanatları sanki bir çatışmanın ortasında kalmış gibi ağır hasarla mucize denilecek türden bir iniş yaptı.

İnanılmaz manevralarla, teknik olarak hurdaya dönmüş A320’yi güvenle Atatürk Havalimanı’na indiren uçağın kaptan pilotu Ukraynalı, Oleksandr Akopov tüm alkışları hak etti.

Bu yetenekli pilot arkadaşı Atlasglobal yönetimi ödüllendirdi mi, onu bilemiyoruz ama ödül, ülkesi Ukrayna’dan geldi.

Konuyu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Pilot Akopov’un görüş imkanı olmadan ciddi hasar alan uçağı İstanbul’a başarılı bir şekilde indirdiğini ifade eden Poreşenko, tüm dünyanın Ukraynalı pilotu alkışladığını belirtti ve cesaret ödülü alacağını duyurdu.

Meslek hayatım boyunca Atatürk Havalimanı’na bu türden iniş yapıldığını görmediğim o fotoğraflara bakıldığında, bunu hak ettiği her haliyle ortada duruyor.

Sonuca gelirsek, uzmanların “hava şartları değişti” dediğin den anladığım şu; Bundan sonra “hava” da şartlar değişti. İçinden ne büyüklükte, ne çıkacağını bilemediğimiz bulutlar İstanbul’un tepesinde ve hatta Türkiye genelinde sıkça görülebilir.

Yani, yeni türden yolculuklarla karşılaşmamız olası gibi duruyor.

Atlasglobal’e, ekiplerine ve yolcularına geçmiş olsun.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları