YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

UCUZ ETİN YAHNİSİ

Olayı biliyorsunuz, iki hafta önce dünyanın en kısa mesafesinde, en uzun uçuşu yapan THY’nin A330 uçağı.

Kanada-Montreal için havalanan uçak, kalkış sonrası 16 yaşındaki bir yolcunun rahatsızlanması nedeniyle, ne yoluna devam edebilmiş nede geri dönüp inebilmişti.

Konuyu yazdık-çizdik tabi.

Sordukta; “Madem inemeyecekti, Marmara semalarında 7 saat 22 dakika dolaşacağına niye Kanada’ya doğru uçarak beklemeyi tercih etmedi? Uçakta doktor varmıydı? Atlas çıkışından önce iniş yapabilir, yolcunun indirilmesi gerekiyorsa indirilir ve uçaktaki diğer 257 yolcu da mağdur edilmezdi. Bu soruların cevabı THY’de” dedik.

THY’den bu sorulara cevap gelmedi ama gazetecilik işte, kulağımıza geldi..

O gün o uçakta yaşananlar aynen şöyle.

Kalkışın hemen ardından 16 yaşındaki yolcu rahatsızlık geçirince, kabinde doktor olup olmadığı ananonsu yapılır.

Uçakta doktor anonsuna 3 doktor birden cevap verir ve rahatsızlanan 16 yaşındaki yolcunun hemen yardımına gelirler.

Kabin amirine çocuğun sara nöbeti geçirdiği ve nöbeti atlattığı fakat temkinli olunmasını söylerler.

Olayın yaşandığı an uçakların kalkış anında yakıtla birlikte en yüksek doluluk oranı ve en yoğun yakıtın harcandığı 1 saat içerisinde gerçekleşiyor.

O sırada pilotlar THY Operasyon Merkezi (OCC) ve teknikle irtibat kurup durumu bildiriyor.

Tabi koca A330, 270 yolcusuyla Marmara semalarında dönmeye başlayınca, durumdan THY yönetiminin de haberi oluyor. Sürekli bilgi paylaşımı yapılıyor.

Bu arada uçak alçak irtifada, kalkış ağırlığıyla bekleme turuna geçince aradan geçen zaman uçağın rotasına mevcut yakıtla iniş yapmadan devam edebilmesini de olanaksız kılmaya başlıyor.

Bu durumda teknikle paylaşılıyor, OCC hesaplar yapmaya başlıyor.

Aynı zamanda şu bilgiyi de buraya not düşmekte fayda var; THY uçaklarına konulan yakıt bundan önceki gibi değil. Yine emniyetli uçuş dikkate alınarak, daha limitli yakıtlarla kalkış yapılıyor.

Devam edelim..

THY teknik, OCC ve pilotlar arasında yapılan görüş alışverişi, sonucunda A330’un 270 yolcusuyla Marmara semalarında iniş ağırlığına gelinceye kadar bekleme kararı çıkıyor.

7 saat 22 dakikanın özetiyse, bu olayda sorumluların elini taşın altına koymak istememesi. Doktorların da verdiği öngörüyle, aşağıdan da yola devam edin kararı çıksa, 270 yolcu mağdur olmayacak.

Fakat uçak sağlık açısından gerekli olmasa da (ki havada 7 saat 22 dakika geçiyor) yakıt ikmali için teknik iniş yapmak zorunda.

Bu durum iniş-kalkış ve alınacak yakıt gibi maliyet hesaplarını da ortaya koyunca en ucuz yol seçiliyor; “Yakıtı maksimum seviyede inilecek duruma getirinceye kadar dolaşın ve inin.”

Anlaşılan o ki, sağlık sorunu ortadan kalkmasına rağmen THY’nin Marmara üstünde ki dünyanın en uzun uçuşu, biraz da ucuz hesaplara takılmış gibi duruyor.

Kendinizi uçaktaki 272 kişiden birinin yerine koyun, bunlardan da haberdar olduğunuzu kabul edelim. Ne düşünürdünüz?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları